reklama

Sociopatia médií oslabuje silu pravdy alebo päť P pre Madam Justíciu

Poďme sa pozrieť, prečo na Slovensku zaostávame s ochranou ľudských práv ako človeka - ľudskej bytosti. Občan, zamestnanec, alebo ak chcete volič si na Slovensku svoje bezprávie už 30 rokov stále skúma  a často ani nedoskúma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Len pripomínam: Inštitút ochrany ústavných práv sa zaoberá bezprávnym stavom na pracoviskách, kde mobbing a bossing bujnie a zanecháva trvale zdravotne poškodených občanov, čo z právneho hľadiska definujeme ako ublíženie na zdraví. 

Občania členských krajín Európskej únie mali by byť pravdivo informovaní s čím bojujú slušní ľudia v sekulárnych spoločenstvách. Postih voči nemorálnemu konaniu zamestnávateľa je stále v našich podmienkach nemožný. Tento bezprávny stav umožňuje zamestnávateľom, ale aj spoluzamestnancom, beztrestne konať psychické násilie, a tým hrubo porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné práva zamestnanca a demokratické princípy, ku ktorým sa Slovenská republika hlási. Aj to nám ukazuje stav skorumpovanosti a nekompetentnosti vlády Slovenskej republiky. Naši kolegovia v Čechách pokračujú v našej vízii (dnes už Inštitút ochrany ústavných práv) priniesť politiku s ľudskou tvárou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dňa 8. 11. 2019 sme priniesli výsledky z tejto medzinárodnej konferencie pánu ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Richterovi. Ale praktické skúsenosti ukazujú, že je to stále o tom istom, Veď len posúďte: Musíte sa "prekopať" cez poradcov ministra a potom Vás možno niekto prijme. Ale stále to nie je minister.

Dňa 21. 11. 2019 dostávam emailovu správu: Dobrý deň, pani Ritomská, Z kancelárie pána ministra mi bola postúpená Vaša žiadosť o stretnutie s pánom ministrom. Nakoľko mu jeho vyťaženosť v tomto období neposkytuje dostatok priestoru na takéto stretnutie, požiadal o stretnutie na úrovni sekcie práce. Preto by som Vás chcela poprosiť o podklad k téme výsledkov Vami avizovanej konferencie, aby sme Vám následne ponúkli termín v adekvátnom odbornom zastúpení.Vopred vďaka S pozdravom PaedDr. Danica Lehocká, PhD.,generálna riaditeľka sekcie práce,Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, Špitálska 4, 6, 8,816 43 Bratislava

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes je 1. 12. 2019 a stále čakáme. Neostáva nič iné, len pokračovať v monitoringu a osvety Inštitútu ochrany ústavných práv. LEBO novinári nás zase zahlcujú správami o politických sľuboch. A politické strany zase prinášajú sľuby. Vypočuli sme si lídrov politických strán SMER, SAS, OĽANO, VLASŤ, PROGRESÍVNE SLOVENSKO, KDH atď.

Ani jedna politická strana nemá vo svojom volebnom programe boj proti psychickému nísiliu na pracoviskách. Ani jedna politická strana nevysvetľuje, ako naplní sľuby, ktoré tu teraz prináša pomocou médií svojim voličom. A volič akoby zabudol, nerobí si kontrolu politických sľubov:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stále predkladáme pred našu verejnosť sociálnu chorobu našej spoločnosti. Stále svietime do skrytých temných kútov zamestnaneckých vzťahov. Človeče – kam sa rútiš? Veď Petrarcov „temný stredovek“ dokázal garantovať každému učňovi a každému majstrovi presné miesto v spoločnosti, a dokonca aj cechové poistenie pri chorobe, alebo po úmrtí v práci. Dnešná spoločnosť takú istotu nedokáže garantovať. A už vôbec takto nastavenému systému nepomôžu politické sľuby súčasných politických strán.

Dnes takmer všetci diskutujú - nevynímajúc médiá - a poukazujú na detaily, alebo na chyby v justícii. Najmä na nevymožiteľnosť práva. Ale my, IOUP, pridáme, my poukazujeme na s ňou súvisiace procesné chyby, klesajúcu dôveryhodnosť súdov. Naša spoločnosť sa vyvíja a mení veľmi rýchlo, v poslednom období si ľudia uvedomili život v bezprávnom štáte, sústavne sa množia mediálne útoky na súdy. Kauza Kočner a spol je toho klasickým príkladom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Justícia je premorená chorobami, nevie reagovať na problémy na pracoviskách, kde zdola nahor funguje otrokárske bezprávie, a zároveň zhora nadol sa môže úplne všetko - horšie ako v otrokárstve. V našich archívoch IOÚP zbierame register prehreškov na pracoviskách, a zároveň registrujeme prehrešky sudcov, ktoré zostávajú ignorované - najmä procesné chyby vo vedení súdneho procesu. Rovnako evidujeme aj procesné chyby v zaisťovaní dôkazov proti mobérom a bossom, ktorí utláčajú zamestnancov. Toto bezprávie mnohých slušných ľudí dostalo na dlažbu ulice. Občania majú zničené existencie Súdne spory ukazujú, že sudcovia nemajú skúsenosti s problematikou útlaku, s ponižovaním a zneužívaním práce. Sudcovia nevedia definovať psychický terror a zneužívanie zákonov na útlak niektorými zamestnávateľmi. V súčasnom stave ideového nastavenia súdnych procesov, a to stále poukazujem, je veľká chyba: Súdy analyzujú len vecnú stránku podaní, a vôbec sa nevenujú sa procesným nedostatkom v aplikácii paragrafov na skončenia pracovného pomeru. Toto nastavenie je choré a vyžaduje si rázne usmernenie zo strany kompetentných orgánov, aby si sudcovia zaradili do programu pojednávania aj prieskum správnosti procesu ukončenia pracovného pomeru. Inak bude stav bezprávia trvať naďalej, lebo je to klasifikovateľné de jure typické zneužitie ustanovení Zákonníka práce, kedy zamestnávateľ, aby sa zbavil obete, aplikuje príslušné ustanovenia vytvorí psychický teror na pracovisku.

Vážená pani predsedníčka súdnej rady, sledujúc informácie o sudcoch JUDr. Sklenka, JUDr. Jankovská, JUDr. Maruniaková, JUDr. Repáková, tieto sú len malým odvarom vypestovaného kúkoľa v justícii. Už Vašej predchodkyni (a nielen jej) som písala v minulom volebnom období:

https://www.mojevideo.sk/video/2de4b/marika_ritomska_pracovne_sudy.html

https://www.mojevideo.sk/video/26509/marika_ritomska_tb_25_1_2016_pracovne_sudy.html

https://www.mojevideo.sk/video/26965/tb_marika_ritomska_paed_dr_e_uhlarikova_mudr_o_urban.html

https://www.mojevideo.sk/video/26ac2/marika_ritomska_media_surovo_odingorovali_tb_z_29_2_2016.html

"je najvyšší čas zamerať sa na osvetu a kvalitu povedomia sudcov. Sústavne poukazujeme na zistené chyby v súdnych procesoch, máme záujem spolupracovať na odstránení bezprávia zo súdnych siení. Ide o bezprávie, ktoré si často ani sudcovia neuvedomujú, ale doba si žiada, aby si vedomosti rozšírili." 

Aj na poslednej 5. konferencii Inštitút ochrany ústavných práv informoval o typicky právnickych definovateľných znakoch mobbingu a bossingu. Tento druh útlaku škodí ľuďom, sociálnemu prostrediu a ohrozuje stabilitu zamestnania. V súčasnom stave nastavenia ideí pojednávaní, súdy analyzujú prípady iba z vecnej stránky a nevenujú sa procesným nedostatkom. Ignorujú aplikácie paragrafov vymedzujúce proces skončenia pracovného pomeru. Stále dochádza k zneužívaniu ustanovení Zákonníka práce. Zamestnávateľ, aby sa zbavil obete, aplikuje príslušné ustanovenia a jeho cieľ je tvorba psychického teror na pracovisku. On chce, aby obeť odišla alebo skončila ako práceneschopná osoba. Počuli sme na tejto pôde už mnohé výhrady voči 30 - ročnej zhoršujúcej sa situácii v justícii.  Dôkazom sú, okrem iného, aj správy z médií.

Moje skúsenosti som už v roku 2014 zhrnula do stručných návrhov, ktoré by Vám mohli pomôcť urobiť rázny krok k zlepšeniu situácie vo vymožiteľnosti práva. Navrhla som vtedy - ako poslankyňa s praktickými skúsenosťami - Päť Postupných Krokov, rýchlo aplikovateľných "Päť P" pre Madam Justíciu, v ktorej teraz Vy osobne ste hlavným manažérom:

1. Stanovte lehoty pre sudcov - dokedy musia uzavrieť rozpracovaný súdny proces a stanovte sankcie za nedodržanie termínov.

2. Stanovte hmotné satisfakcie poškodeným občanom, ktorých poškodzujú konkrétne procesné chyby v súdnom procese.

3. Stanovte sankcie sudcom za každé nedodržanie zákona pri neaplikácii procesného práva.

4. Aplikujte možnosť vylúčenia zo sudcovského stavu pri opakovaných procesných chybách. Predsa v žiadnej profesii nie sú tolerované procesné chyby, ani v doprave (výhybkár nesmie prehodiť výhybku kam sa mu zachce, lebo prídu o život cestujúci), ani v zdravotníctve (lekár nemôže zanedbať liečbu), tak neviem, prečo by sa mali tolerovať procesné chyby v súdnictve. Niektorí sudcovia úplne ignorujú procesné právo a spoliehajú sa na nevymožiteľnosť práva - vedia že sa im to stále prepáči.

5. prieťahy v súdnom procese považujme za procesnú chybu.

LEBO: Sudcovia nie sú pripravení na brilantné zvládanie markantného balastu rôznych prípadov útlaku našich občanov. LEBO: Píšeme si históriu nášho národa a Inštitút ochrany ústavných práv chce reálne a odborne reprezentovať v máji 2020 Slovensko na medzinárodnej konferencii Dôstojné pracovisko v Prahe. 

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu