Naprávanie zničených existencií v časoch demokracie ?

Autor: Mária Ritomská | 27.7.2019 o 15:26 | (upravené 28.7.2019 o 22:03) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  199x

Okresný súd Košice II sa v pondelok 22. júla 2019 opäť zaoberal prípadom poslanca Žarnaya ešte z mája 2013. Súd dal Žarnayovi po šiestich rokoch za pravdu, výpoveď je neplatná.        

Znovu pripomeniem: Pán učiteľ Žarnay dostal výpoveď pre organizačné zmeny ku dňu 31. 5. 2013. Okresný súd Košice sa prípadom zaoberal od roku 2013 a v máji 2016 vyniesol rozsudok, ktorým žalobu zamietol. Žarnay sa odvolal a krajský súd na neverejnom zasadnutí zrušil rozhodnutie okresného súdu a prípad mu vrátil znovu na  nové prejednanie a rozhodnutie.
Okresný súd Košice rozhodol tak, že výpoveď z pracovného pomeru daná žalobcovi listom zo dňa 31. mája 2013 nie je platná a pracovný pomer žalobcu naďalej trvá. Nárok Žarnaya na náhradu mzdy z neplatného skončenia pracovného pomeru súd vylúčil na samostatné konanie.

Ako nás informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová, pri opakovanom vyhodnotení dokazovania súd dospel k záveru, že zámerom žalovanej strany pri realizácii organizačnej zmeny bolo využiť túto zmenu na skončenie pracovného pomeru so žalobcom. Ide o konanie žalobcu, ktorý po zistení, že škola uzavrela zmluvu o poskytovaní právnych služieb, žiadal najprv o vysvetlenie opodstatnenosti zmluvy a neskôr aj o preverenie hospodárenia žalovanej a kontrolu dodržiavania finančnej disciplíny," povedala sudkyňa v zdôvodnení rozsudku. Poukázala aj na konanie žalovanej strany, ktorá v období roku 2013 prijala do pracovného pomeru dvoch nových zamestnancov. „Výber nadbytočného zamestnanca súd hodnotí ako účelový, pričom medzi nadbytočnosťou žalobcu a organizačnou zmenou absentuje objektívna príčinná súvislosť. V dôsledku toho nebol naplnený jeden zo základných predpokladov výpovedného dôvodu Zákonníka práce, preto je predmetná výpoveď neplatná," dodala sudkyňa.

Šesť rokov trvalo, kým Okresný súd Košice prišiel na to, že zamestnávateľ sa zbavil zamestnanca pomocou organizačných zmien, to znamená pomocou: 

1. porušovania Zákonníka práce zo strany zamestnávateľa,

2. porušovania Zákonníka práce, ktorý obhajuje advokát zamestnávateľa

3. porušovania Zákonníka práce zo strany sudcov okresného súdu a krajského súdu, ktorí 6 rokov neodborne pojednávali a tým predlžovali pracovný spor a zároveň zavádzali obeť mobbingu, v tomto prípade pána Žarnaya, a tiež jeho rodinných príslušníkov, ostatných kolegov, t.j. zamestnancov, ktorí sa stali spolupáchatelia. 

Náš výskum ukázal, že zamestnanci si zatiaľ ani poriadne neuvedomujú s kým a hlavne voči komu sa majú brániť. Zamestnávatelia si najímajú právnikov, ktorí v snahe, že majú prácu dobre zaplatenú zamestnávateľom, chcú silno potlačiť odpor zamestnanca. Veď, čo by právnik neurobil pre svojho platiteľa, ktorého má zastupovať. Viac k prípadu pána Žarnaya som uviedla na tomto blogu dňa 18. 02. 2017:

https://ritomska.blog.sme.sk/c/447699/biely-kon-v-politickom-hnuti-olano-alebo-neveriaci-tomas.html

6 ročný prípad pána Žarnaya ukazuje, že súdy sa nám pomaly začali zobúdzať? A naprávať zničené existencie v časoch demokracie ? Ba možno  prídu na výsledky môjho výskumu, o ktorých som hovorila  na konferencii v roku 2012.

https://www.youtube.com/watch?v=gSBZBE-IUiM

Pre študentov práva je dôležité nasledovné zistenie: Písomné rozhodnutie o organizačnej zmene je dôležitý právny dokument, ktorý treba posúdiť pri skončení pracovného pomeru. A toto je dôležité zistenie v celom dokazovaní, LEBO: Aj Vaše žaloby, ktoré som predložila na slovenské súdy boli tiež založené na písomnom rozhodnutí zamestnávateľa, prostredníctvom ktorého začal zamestnávateľ právny úkon - skončenie pracovného pomeru. 

Rovnako sme v tomto týždni zaznamenali víťazstvo spravodlivosti na Okresnom súde Bratislava III, kde sudkyňa vyniesla Medzitýmny rozsudok:  Výpoveď z roku 2016  historika Martina Lacka je neplatná. 

Konečne aj tu sme zaznamenali dôležitú skutočnosť, pani sudkyňa, po troch rokoch "zistila" právne skutočnosti neplatnosti Výpovede pána historika Martina Lacka.  Ale málokto vidí, aká je nehospodárnosť celého súdneho konania, ktoré trvalo tri roky.

Písala som o tom na tomto blogu:  

dňa 30. 09. 2017

https://ritomska.blog.sme.sk/c/465332/milion-pre-pravnika.html

dňa 27. 04. 2018

https://ritomska.blog.sme.sk/c/482753/na-sude-bola-nahlasena-bomba.html

dňa 18. 05. 2018

https://ritomska.blog.sme.sk/c/484453/pani-novinari-opravte-svoje-spravy-pre-obcanov.html

dňa 20. 06. 2018

https://ritomska.blog.sme.sk/c/486718/kto-podlahne-moci-penazi-nemoze-byt-spravodlivy-demokritos.html

dňa 28. 10. 2018

https://ritomska.blog.sme.sk/c/494351/ustav-viny-slovenskeho-naroda.html

A prečo na Okresný súd Bratislava III  dňa 25. júla 2019 neprišli novinári, aby sa v priamom prenose zúčastnili pojednávanie historika Martina Lacka proti Ústavu pamäti národa?

LEBO história nášho národa sa nedá opakovať.

LEBO pravda za ktorú bojujú naši slovenskí občania, zamestnanci, voliči, resp. obete mobbingu sa veľmi ťažko počúva a ešte horšie sa novinárom píše.

Prípad historika sa zapísal do histórie -  po troch rokoch nehospodárneho súdneho konania pán historik vyhral. 

Ale POZOR : Kauza historika Martina Lacka ukázala "hru s chybami" všetkých zúčastnených. Víťazstvo, ktoré sa dosiahlo, ešte zamestná ďaľšich súdnych úradníkov. Súd pomocou Civilného sporového poriadku presunul náhradu mzdy a  trovy konania do ďalšieho konania. 

Tak nie je pravda, ako to písali novinári pred rokom v máji 2018:  "Pred rokom a pol prepustili kontroverzného historika Martina Lacka z Ústavu pamäti národa. Teraz od nového vedenia tejto štátnej inštitúcie dostane vyplatené odstupné v tisícoch eur. Podľa informácii Aktuality.sk je to prbližne 5000 a 6000 eur. V každom prípade, ani jeden z nich nedostane navyše žiadne finančné prostriedky a ÚPN nemusí platiť ani úroky z omeškania. Ide o dohodu, na ktorej sa všetky strany dohodli počas súdneho sporu."  

https://www.aktuality.sk/clanok/589964/historik-kotlebovcov-dostane-tisice-eur-od-upn/?AT=wgt.article_clanok-podclankom.c.x...A

Naša politika uvoľňuje morálku zákonmi, aby tak nechala ľudí vyžívať sa v debatách o morálke, o ľudských právach, o diskriminácii, o násilí, o migrantoch.  Kto si všimne ako sa bábka na šnúrke pomocou novinárov prehadzuje? A za tým všetkým vyrástá ZLO.

Inštitút ochrany ústavných práv dokumentuje históriu našej demokracie, ktorú vymyslel človek pre človeka. 

Želám Vám, aby sa Vám darilo správne vidieť aj to,  čo ostáva bežnému pohľadu skryté  a aby sa Vám darilo presadzovať dobré kroky, hoci človek je niekedy sám, proti všetkým ... Nie je  to vôbec  ľahké ... Nachádzame správnych spojencov, ktorí majú rovnú chrbticu.I

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?