reklama

Mediálno - politické hry

Každý neinformovaný občan udržiava špirálu sociálnej katastrofy. Mlčky ignoruje zvieracie metódy v medziľudských vzťahoch, a tým - aj keď si to neuvedomuje - prispieva k vyhynutiu  ľuďstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sme ako občania dobre a pravdivo informovaní? Príležitosť dozvedieť sa pravdu, mali všetci čitatelia, občania, voliči a pod. - pri vyhlásení projektu "Denník SME za zdravý rozum". Po konkurze sme zostali štyria účinkujúci. Len zopakujem: skôr ako sme do projektu vstúpili, mali sme podpísať zmluvu o účinkovaní. Inak sa nemôžeme konkurzu zúčastniť. Veľmi špekulatívne. A výsledok: Dnes sú média zahltené reklamou o štyroch účinkujúcich, ktorých premenovali na konšpirátoroch.

Ale POZOR! Na čo všetko poukázal projekt denníka SME?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Média sú konečne zahltené tabuizovanou témou, v ktorej všetci žijeme. Po prvýkrát som ju zviditeľnila ako poslankyňa v minulom volebnom období (2012-2016). LEBO Každý poškodený jednotlivec sa dostáva do špirály sociálnej katastrofy: strata zamestnania, porucha sebavedomia, rešpekt voči gaunerom, ekonomický problém, spoločenský pokles v hierarchii, porucha sebahodnotenia, porucha sebapoznania, potrucha sebaprijatia, porucha sebakontroly, psychosomatické zdravotné ťažkosti, následné telesné ťažkosti, stále väčšia a väčšia hlbšia sociálna kríza človeka a nakoniec vysoké percento sociálne motivovaných samovrážd. Záverom konštatujeme: Štát si stále akoby neuvedomuje ako produkuje vysoko efektívnu „pásovú výrobu“ sociálnych katastrof.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konkurz na zaujímavú konšpirátorskú supervíziu do firemnej kultúry slovenského denníka SME a čo z toho vzišlo pre obe strany - takto si to dotvorili novinári, ktorí pre biznis svojho denníka urobili maximum. Vôbec im nešlo o pravdu pre čitateľov s cieľom napraviť svoju reputáciu z doterajšieho vývoja našej demokracie po slovensky. Anonymný čitateľ si svojimi reakciami k videu dodáva odvahu, že o tejto tabuizovanej téme nevedel. Aj to je naša súčasná manipulácia "kopnúť do živého", pomocou ktorej sa nám tu postupne vytratila kultúra aj v novinách.

Dokument denníka Sme režisérky Lucie Kaššovej taktiež poukázal na vážnosť situácie, pretože strata ľudských hodnôt a tolerovaný rast zverských metód „riadenia“ na pracoviskách takzvaným mobbingom, kam sa zahŕňa aj bossing a stalking, je všeobecný negatívny trend v celej Európe. Tento trend zaznamenala už história. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dejiny opisujú pracovnoprávne vzťahy ako niečo prirodzene posvätné a pokračujúce zo vzťahov nadobudnutých v rodine. Je to v každom vierovyznaní bez rozdielu cieľa viery. Okrem judaizmu, kresťanstva a islamu sa láskavé pracovnoprávne vzťahy preferujú v hinduizme, taoizme, buddhizme, a vo všetkých animistických tradíciách. Tento pracovnoprávny vzťah ako ho vidíme v časoch staroveku (klinopisy z Ninive, Chamurapiho stéla, a iné, to dokazujú), ba ešte aj z čias ranného stredoveku máme dokumenty o ľudských pravidlách, ktoré sa nazývajú jednoducho – ľudský vzťah. Všetky kódexy odborných spolkov, cechov obsahujú ľudské a sociálne zákony, a tieto boli vždy a každým aj dodržiavané. Majster, ktorý nedodržal zákony svojej spoločnosti (cechu), bol zo spoločnosti vyobcovaný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj v tomto volebnom období vidíme rôzne zdokonaľovania sociálnych zákonov, ale nevidíme žiadne dodržiavanie ľudských pravidiel v pracovnoprávnych vzťahoch. Na zverské zaobchádzanie s „pracovnou silou“ sa sťažuje stále viac euroobčanov, teda nielen u nás, ale v celej Európskej únii. Rovnako, ako nám píšu naši zahraniční spolupracovníci, to je detto úplne to isté, ako nám to píšu naši slovenskí klienti.

https://ritomska.blog.sme.sk/c/505205/kedy-sa-obcan-dostane-na-ustavny-sud-alebo-hra-na-spravodlivost.html

A čo ďalej? Stále vznikajú nové a nové prípady, kde sa mnohí z Vás chcú brániť podaním žaloby na súd mysliac si, že na našich súdoch zvíťazí pravda a spravodlivosť. 

https://ritomska.blog.sme.sk/c/498786/pripady-z-realneho-zivota.html

Blokáda vymožiteľnosti práv pre najslabšie články spoločnosti je príčinou vzostupu chorobnosti. Až 99 % mobbovaných plynulo prechádza do trvalej zdravotníckej starostlivosti s rôznymi psychickými a somatickými ťažkosťami. Útek „prenasledovanej pracovnej sily“ do choroby je zrejme jediné východisko v bezprávnej spoločnosti, akou náš štát je.

https://ritomska.blog.sme.sk/c/505395/hra-na-spravodlivost-pokracuje-vasimi-autentickymi-svedectvami.html

Našou úlohou bolo a je predostrieť pred našu verejnosť sociálnu chorobu našej spoločnosti. Posvietili sme do skrytých temných kútov zamestnaneckých vzťahov a povedali nahlas: Človeče – kam sa rútiš? Veď Petrarcov „temný stredovek“ dokázal garantovať každému učňovi a každému majstrovi presné miesto v spoločnosti, a dokonca aj cechové poistenie pri chorobe, alebo po úmrtí v práci. Dnešná spoločnosť takú istotu nedokáže garantovať.

https://www.youtube.com/watch?v=7olWH9UVhAk

Každému po preštudovaní textov našich Zborníkov zo 4 medzinárodných konferencií je nad slnko jasnejšia potreba zákazu mobbingu v celej Európskej únii. 

Zopakujem:  ani jeden poslanec zo 149 kolegov , poslancov neprišiel v roku 2013, ani v roku 2014 na medzinárodnú konferenciu v Bratislave a v Košiciach, kde sa hovorilo o problémoch občanov, voličov. Všetci poslanci a naša vláda SR osobne dostali včas našu pozvánku, ale nikto neprišiel. A neboli tu ani novinári z denníka SME.

Súčasná demokracia „poslancom nedovoľuje“ zabezpečiť ľudské pracovné podmienky pre zamestnancov, tak sa to ukazuje v praxi. A rovnako súčasná demokracia neumožňuje, aby novinári zabezpečili vo svojich denníkoch pravidelné správy o našej tabuizovanej téme, ktorá zasahuje všetky oblasti spoločenského a verejného života.

Všetci sa starajú len o svoje „smetisko“.

Súčasnosť však hovorí aj o iných ukazovateľoch medziľudských vzťahov. V celej Európskej únii sa stmeľujú občania ktorí stále hlasnejšie žiadajú návrat ľudských hodnôt do života spoločnosti, ako sme o tom informovali na 4 medzinárodných konferenciách. 

Všetci chceme, aby česť, hrdosť, sebavedomie, pravdivosť, spravodlivosť, suverenita a sloboda bez obmedzovania iných, spoľahlivosť, istota miesta v spoločnosti, aby sa tieto hodnoty vrátili naspäť do medziľudských vzťahov. Všetci chceme, aby mobbing, korupcia, lož, vydieranie, zdieranie, neistota, strach o budúcnosť, podvody, aby všetky tieto najhoršie prejavy zlých motivácií zanikli a boli zakázané na pracoviskách.

Plánujeme rozšíriť osvetu do hĺbky aj do šírky. Plánujeme vytvoriť stranícky program na ochranu zamestnancov prostredníctvom novej politickej strany Únia štátnej starostlivosti, na ktorú zbierame podpisy a sme radi, že občania aktívne reagujú.

Projekt denníka SME nám tieto naše kroky pomohol zviditeľniť. 

Zopakujem: od roku 2011, kedy sme dostali doporučenie od Európskeho ombudsmana, a v parlamente som zviditeľnila aktuálnu politickú situáciu a vyvolala spoločenskú diskusiu k presadeniu antimobbingového zákona, lebo mobbing je súčasťou aj parlamentnej nekultúry a odtiaľ sa nám rozširil a rozširuje na naše pracoviská. 

A tak sme novinárov denníka SME široko a hlboko voviedli do problematiky násilia na pracovisku. Problém je stále hlbší než sa zdá na prvý pohľad. Bez ohľadu na elitné vzdelanie, každý zamestnanec môže byť otrokom svojho zamestnávateľa. Zamestnávateľ má možnosť vyžadovať prácu nad čas bez honorovania; môže prepustiť otca rodiny bez udania dôvodu; môže zobrať príplatky; môže nedať odmeny; môže zobrať zamestnancovi všetko, čo je v súčasnosti cenené a čo je dôležité pre život. Presne to je definícia súčasného otrokárstva.

Do okienka pre právnikov zopakujem : V mnohých preskúmaných prípadoch nevznikla protiprávnosť úkonov takzvaným porušením právnej povinnosti plynúcej z pracovnoprávneho vzťahu, ale vznikla a stále vzniká výkonom práva spôsobom ktorý deformuje, deklinuje, kriví pôvodný výklad zákona, a sám zákon nemá v sebe definovaný mantinel na zákaz deformovaného výkladu. S týmto problémom súvisí aj priame zneužitie zákona na bossing a šikanovanie. Momentálny stav v spoločnosti je chaotický a nikto nemôže s istotou povedať „mne sa to nikdy nestane“. Každý z nás má nejakého šéfa a nikto z nás nedá ruku do ohňa za svojho šéfa – taký je stav našej spoločnosti. Otáčať sa chrbtom k sociálnym patológiám na pracoviskách, to je postoj nezlučiteľný s postojom slušného človeka.

Mobbing a bossing sú sociálne patológie rôznych foriem úmyselného znepríjemňovania pracovného života, o ktorých nám píšete a hľadáte pomoc. Posledným príkladom je mladá 30 ročná zamestnankyňa akciovej spoločnosti sídliacej v Dunajskej Strede, ktorá pod psychickým tlakom podpísala výpoveď s upozornením, že ak sa bude brániť rovnako skončí aj jej rodinný príslušník, ktorý tu pracuje.

Na rozdiel od projektu denníka SME náš projekt má cieľ pôsobiť preventívne a informatívne aj na mladých ľudí, pripraviť ich na úlohu slušného morálneho zamestnávateľa, na úlohu sebavedomého zamestnanca ktorý vie obhájiť svoje ľudské práva. Toto je oblasť v ktorej zlyhala rovnako Cirkev, ako aj každá doterajšia vláda SR.

Titul tzv. osobnostného práva na ochranu osobnosti resp. právo na ochranu osobnosti, nič nehovorí ani sudcom – čo dokazuje súčasná prax, a nič nehovorí ani zamestnávateľom. Porušenie osobnostných práv je zatiaľ iba teoretická profesorská rovina, ktorá existuje v knižnom formáte, ale žiaľ, neprenikla zatiaľ ani do praxe, ani na prokuratúry. Právny následok je tiež len teoretický knižný titul nad ktorým sa usmeje prokurátor aj sudca. Využijú ho iba vo svoj prospech, taká je všeobecná skúsenosť.

A toto nám dokázal aj projekt denníka SME.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu