reklama

Hra na spravodlivosť pokračuje Vašimi autentickými svedectvami

Právnemu systému chýba „koreň života“. Koreňom zákona je právnik schopný vysvetliť fungovanie zákona. Ale u nás na Slovensku je to ako v džungli: Nikto nemá právo vysvetľovať zákon, iba Najvyšší súd a Ústavný súd.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ale nikto z radových občanov SR sa nedostane ani na Najvyšší súd, ani na Ústavný súd, a nemôže sa opýtať či jeho zamestnávateľ neporušuje jeho ľudské práva. Takže zákon si vysvetľuje mobbér tak, ako sa jemu chce, a sudca mu to odklepne – veď silnejší musí mať pravdu, no nie? Keď zamestnanec vstupuje do firmy, zamestnávateľ mu rovno oznámi: „Zákon skončil pred bránou mojej firmy.“, alebo „Zákon som ja a kto ma nebude poslúchať, môže odísť, zástupy nezamestnaných čakajú pred bránou.“, alebo vám povie „Ty sa sem nehodíš.“, a prijme si nekompetentného príbuzného. My sa potom prekvapene pýtame, prečo sa poschodová budova v strede mesta prepadla pod zem, alebo, prečo sa zrútilo diaľničné premostenie. Aké sú Vaše ďalšie autentické svedectvá? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4. Kauza - pod lampou býva najväčšia tma

Pani Ing. K. S. pracovala odo dňa 24. 6. 2008 na Ministerstve spravodlivosti SR na dobu neurčitú. Dňa 14. 2. 2013 jej bolo oznámené, že pracovné miesto bolo zrušené a má prevziať výpoveď, odmietla a chcela sa poradiť s právnikom. Lebo šanca zamestnať sa v jej veku je mizivá Mala s tým svoje skúsenosti v čase keď rozposlala zhruba 50 životopisov na ponúkané pracovné miesta v celej SR, ale žiadna pracovná ponuka jej neprišla. Všetky svoje peniaze investovala do vzdelania, aby si finančne polepšila, ale takto jej životná úroveň veľmi klesne. Preto dňa 14. 2. 2013 u riaditeľky osobného úradu nechcela podpísať výpoveď, bola v šoku, veď len od decembra 2012 jej bol zvýšený plat. Chcela z kancelárie riaditeľky osobného úradu odísť, na čo sa pani riaditeľka osobného úradu postavila pred dvere a nechcela jej to dovoliť, kým nepodpíše oznámenie o zrušení miesta pri výkone práce vo verejnom záujme a súhlas (nesúhlas) s výpoveďou. Tak si opäť sadla a čakala, čo sa bude diať. Chvíľu ešte stála pri dverách a potom sa rozhodla, že na pomoc si zavolá vedúcu služobného úradu. Keď sa jej nehlásila, postavila sa a išla preč, vtom sa zjavila riaditeľka a kričala, aby neopustila ministerstvo spravodlivosti. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po odchode z osobného úradu telefonovala zástupcovi odborov, akým spôsobom bola prerokovaná zmena organizačnej štruktúry dňa 14. 2. 2013 so zástupcami odborov. Povedal jej, že bola prejednávaná len zmena organizačnej štruktúry, keď sa opýtal na konkrétne mená, koho menovite sa zmena dotkne, bolo mu povedané, že o tom rozhodnú generálni riaditelia sekcií a riaditelia odborov.

A tu mohlo dôjsť k zaujatosti zo strany riaditeľov voči jednotlivým zamestnancom, čo sa stalo aj v tomto prípade. Dňa 15. 2. 2013 si bola prevziať výpoveď s tým, že s ňou nesúhlasila a trvala na ďalšom zamestnávaní. Aj napriek tomu, že zmena organizačnej štruktúry bola pripravovaná už po voľbách v roku 2012, na Ministerstvo spravodlivosti sa sústavne prijímali noví pracovníci (aj výsluhoví dôchodcovia) a neukončoval sa ani pracovný pomer z dôchodcami. Aj po 15. 2. 2013 boli prijatí noví pracovníci a to aj na odbor, ktorého bola zamestnankyňou. Ako sa vyvíja kauza pani Ing. K.S. T. č. sme zaslali Dovolanie na Najvyšší súd SR. Snáď tu "majú" odborníkov na výklad zákonov. A pani Ing. K.S. sa dožije víťazstva. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Kauza – na čo máme ľudské práva

Stredisko pre ľudské práva, kde pracovala JUDr. K. Z., právnička a kde v priebehu rokov 2011 a 2012 dokázal manažment v postavení riaditeľa Strediska "pre ľudské práva “vyštvať" všetkých 21 zamestnancov, ktorí si dovolili poukázať na jeho zlodejinu a nezáujem o plnenie úloh Strediska. Z "pôvodných" zamestnancov tam zostali iba štyria, jedna frajerka člena správnej rady, jedna pravdepodobne príbuzná riaditeľa, jedna vrátnička a jeden pán, čo bol ochotný robiť verejné obstarávanie spôsobom, ako chcel riaditeľ.

V januári až marci 2012 prijal riaditeľ 5 nových zamestnancov a všetkým , ktorí sa stali nepohodlní zrušil miesta. Pani JUDr. K.Z. už niekoľko nocí nespí, lebo neviem, čo mám povedať klientom Strediska, ktorých zastupuje v súdnych konaniach, alebo, ktorí sa bez jej pomoci môžu ocitnúť na ulici. Ale koho to trápi. Riaditeľa určite nie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pôvodne sa uvažovalo nad tým, že sa rozšíria kompetencie Strediska pre ľudské práva tak, aby bolo aj vyšetrovacím a sankčným orgánom v tejto oblasti a aby sa obete neboli nútené obracať priamo na súd, lebo také vyšetrovacie orgány existujú aj v mnohých krajinách Európskej únie Ale nakoľko manažmentu Strediska pre ľudské práva záleží na svojich ziskoch a nie na obetiach šikany a diskriminácie tak radšej prepustili aj pani JUDr. K.Z. pre organizačné zmeny. A tak pani JUDr. K. Z. predložila žalobu na súd. A t.č. rozsudok Krajského súdu Bratislava kauzu vracia už druhýkrát späť na súd prvej inštancie. Jediné, čo sa na súde prvej inštancie zmenilo je, že boli vymenovaní noví sudcovia a tak majú šancu ukázať, akí budú bojovníci za právo a spravodlivosť. A pani JUDr. K. Z. sa dočká víťazstva.

6. Kauza - tvrdý útok na psychiku muža

Pán Ing. P. R. vykonával v roku 2012, kedy sa obrátil na mňa v minulom volebnom období, funkciu štátneho radcu na oddelení vnútorného auditu a systémového auditu prostriedkov Európskej únie na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky. 

Ing. D. H., vedúca oddelenia vnútorného auditu a systémového auditu prostriedkov Európskej únie počas jeho práceneschopnosti dala vymeniť jeho počítač, rovnako dala vymeniť zámok na dverách jeho kancelárie a tým ho odstavila od informácií. Po nástupe z práceneschopnosti ho postupne začala ponižovať a vyčítala mu, že nestíha plniť pracovné úlohy. S úsmevom na tvári mu priama nadriadená poskytla akože individuálne školenie, aby dobehol mladších ambicióznejších, flexibilnejších a samostatnejších kolegov. Stále viac a viac mu pridávala služobné úlohy s krátkym časovým intervalom na spracovanie. Bránil sa a žiadal primeranú lehotu na plnenie služobných úloh. Ale stalo sa, že nestihol splniť služobnú úlohu. A na to šéfka čakala, hneď mu vyčítala chybu s následkom a vyhrážkami ho dala preložiť na iné oddelenie. Ing. P.R. prijal ponuku aj keď sa v nej žiadalo vedieť anglicky......Ale on anglicky neovládal, preto každý deň mal strach, kedy sa to všetko prezradí. T. č. sa stal pacientom psychiatrickej ambulancie v Bratislave. A je otázne či sa bude brániť, lebo zdravotné následky sa rýchlo dostavili. 

7. Kauza – Vás tu už nechcem a urobím všetko preto, aby ste odišla

Pani Mgr. A. B. pracovala v Akademickej knižnici na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. V septembri 2012 sa Mgr. A. B. vopred ospravedlnila vedúcej knižnice, že sa nezúčastní sobotného upratovania na pracovisku nakoľko mala zlomenú ruku. Jej ospravedlnenie vedúca neprijala, naopak dostala upozornenie za porušenie pracovnej disciplíny. Vtedy si Mgr. A. B. ešte neuvedomila, čo všetko ju na pracovisku bude čakať. Doporučeným listom poslala ospravedlnenie od lekára aj pani dekanke. Onedlho prichádzali od vedenia následky. Najprv v podobe odobratia osobného príplatku a neskôr pred vianocami nedostala ako jediná žiadnu finančnú odmenu. Podala podnet na Inšpektorát práce Bratislava. Tento vyhodnotil podnet ako neúčinný. Bohužiaľ situácia na pracovisku vrcholila. Za podnet na IP Bratislava nedostala na rok 2013 5 % zvýšenie platu, na ktorý mala nárok aj podľa zákona. Jedného dňa bola zavolaná na personálne oddelenie, kde jej ponúkli preradenie. Ale nepodpísala. Aj napriek tomu ju šéfka ďalším príkazom preradila na nové pracovisko nachádzajúce sa na Račianskej ulici. A to nebolo všetko. O týždeň ju zavolali na personálne oddelenie, kde jej odovzdali výpoveď z nadbytočnosti. Znovu využila Inšpektorát práce Bratislava, aby jej pomohol. Ale IP Bratislava na jej podnet odpovedal, že je všetko v poriadku a zamestnávateľ žiaden zákon neporušil. A na záver jej odporučil, aby svoje tvrdenia preukázala na súde. T. č. je Mgr. A. B. práceneschopná..

Áno toto je naša klasická cesta mobbovaného. Na Slovensku sa mnoho obetí mobbingu skôr, ako ich vytlačia z pracoviska a donútia ich skončiť pracovný pomer, obráti na lekársku pomoc a tiež na psychiatra. Mnoho obetí má strach, boja sa, aby sa nikto nedozvedel, že chodia k psychiatrovi. Počas tohto obdobia im štát poskytuje nemocenské dávky. Ak sa vrátia do práce, mobbér už na nich čaká s lajstrom o skončení pracovného pomeru pre organizačné zmeny.

Psychické násilie nám odkrýva súdna sieň každý deň. Stala sa témou dnešnej doby 21. storočia. A to bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči alebo nie. A to bez ohľadu na to, či tomu niekto chce zabrániť .A to bez ohľadu na to, či tomu bude niekto klásť prekážky. Téma psychického násilia nám priniesla týraných zamestnancov so všetkými negatívnymi dopadmi na zdravie a na život jednotlivcov ako aj celej spoločnosti. Pripomínam: Do súdnych siení sa nám dostala sociálna rakovina, ktorá nam odzrkadľuje autentické scenáre pracovných vzťahov z pracovného prostredia, či v neposlednom rade samotnej pracovnej sily. Pokračovanie Vašich autentických príbehov v ďaľšom článku.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu