reklama

Čo nastane, ak nám súdy budú predlžovať spor(y)

Prípady vyhodenia z práce  nikto zadarmo dnes nerieši a dostať sa až na ústavný súd si žiada rovnako zaplatiť právnika.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

K tejto problematike nám vyšli v ústrety aj právnici na Právnickej fakulte Univerzity Komenského na Katedre pracovného práva a uvažovali o možnosti zriadenia pracovných súdov (o ktorých som hovorila v minulom volebnom období). S radosťou sme prijali správu, že napísali učebnicu Riešenie pracovných sporov. Dôležité v tejto učebnici je zistenie:  "Z hľadiska počtu sporov, ktoré sa momentálne v pracovnoprávnej oblasti vedú, nevzniká praktická požiadavka na takýto krok. Počet pracovnoprávnych sporov za rok 2015 dosiahol počet 895 v rámci celej Slovenskej republiky."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vážení, uvedené číslo je naozaj veľmi nízke na to, aby bolo možné zriadiť samostatné pracovné súdnictvo. Ale je potrebné brať do úvahy, že uvedené číslo je nízke z dôvodu strachu občanov a dĺžky jednotlivých sporov. A ďalej zamestnanec nemá istotu, že sa dožije vyhratého sporu.

Štatistika nášho Inštitútu ochrany ústavných práv ukazuje že, my sme sa priblížili k trojnásobne väčšiemu počtu prípadov pracovných sporov. A znovu zopakujem - len vďaka tomu, že občania majú strach, sa prípady nedostali na súd. Ale o tom nám právnici z Právnickej fakulty UK v Bratislave v učebnici nenapísali. 

Ani praktické skúsenosti s novým Civilným sporovým poriadkom (s účinnosťou od 1. júla 2016) neukázali, že táto právna úprava je dostatočnou garanciou práv zamestnanca a zamestnávateľa. A zároveň nedosahuje kvalitu právneho predpisu, pomocou ktorého by odborne zdatní právnici riešili zložitú problematiku ľudských a politických práv občanov Slovenskej republiky. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Inštitút ochrany ústavných práv v našej krajine stále zviditeľňuje a pomocou osvety a monitoringusignalizuje zákonodarcom, aby klasifikovali šikanovanie a akékoľvek iné psychické násilie ako telesnú ujmu a zodpovedajúcim spôsobom páchateľa tohto skutku sankcionovali. Zatiaľ nám naša osveta a monitoring zviditeľnili, že ministri, premiér, vedúci, riaditelia začali stále viac a viac používať pojem šikanovanie na pracovisku.

Je zlou reklamou pre našu krajinu alarmujúci nárast psychických porúch (ambulantnej, lôžkové, práceneschopnosť), mnoho ľudí má depresiu, úzkosť, syndróm vyhorenia, a pod. To má za následky dávky v nezamestnanosti a dávky v práceneschopnosti a niekedy aj náklady na rehabilitáciu a predčasný odchod do dôchodku. Toto všetko je dôsledkom 30 - ročnej politiky a zároveň ďalším rozhodujúcim dôvodom na intenzívne postihnutie šikanovania a všetkých druhov psychického násilia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred každými voľbami tu máme politické klamstvá, ktoré patria k tradičnej európskej politike. A rovnako predvolebné sľuby politikov o rôznych témach sú tiež tradičné formy získavania voličov. 

A nezabúdajme, po voľbách nám cez médiá zvolení kandidáti vyhlasujú, ako sa obklopia svojimi ľudmi a tak si zabezpečia svoju stoličku vo volebnom období. A to všetko na úkor tých, čo tam doteraz pracovali. Takéto koleso preberania moci sa realizovalo aj po posledných župných, komunálných či parlamentných voľbách. Tí, ktorí nemajú strach, bránia si svoju prácu.

Svoju prácu si bránil aj historik Martin Lacko z Ústavu pamäti národa, Pred tromi rokmi si prostredníctvom advokáta podal žalobu o neplatnosti skončenia pracovného pomeru. A dnes, dňa 14. 2. 2019, malo pokračovať pojednávanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sudkyňa otvorila pojednávanie so zistením, že sa nedostavili zúčastnené strany, a preto pojednávanie odročila na deň 28. 3. 2019, kde bude vypočúvať svedka Jána Pálffyho. Prípad sa zbytočne predlžuje a politicky dramatizuje.

Máme k dispozícii list z Ústavu pamäti národa Č. sp.: DR/2016/00854-SP zo dňa 29. júla 2016, ku ktorému sme dňa 09. 08. 2016 uviedli okrem iného: "Vychádzajúc z ustanovení Zákonníka práce porušenie pracovnej disciplíny je zavineným porušením povinností, ktoré zamestnancovi vyplývajú z právnych, pracovnoprávnych predpisov, pokynov zamestnávateľa, z kolektívnej či pracovnej zmluvy alebo pracovného poriadku. Ide o prípady, keď zamestnanec svojím konaním poškodí majetok zamestnávateľa, nedodržiava predpisy bezpečnosti práce, atď. Je preto sporné a vecou dokazovania, či zverejnením článku došlo k neoprávneného zásahu do osobnostných práv predsedu správnej rady ÚPN, čo by malo za následok zníženie dôstojnosti alebo vážnosti v spoločnosti v značnej miere. Je potom zrejmé, že skončenie pracovného pomeru PhDr. Martina Lacka PhD. nenaplňa horeuvedené znaky skutkovej podstaty skončenia pracovného pomeru výpoveďou podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, podľa ktorého zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu."

Tento prípad nám v histórii prepustenia zamestnancov, ktorú registrujeme od minulého volebného obdobia pripomína prípad, kde Inštitút ochrany ústavných práv udelil in memoriam pre pani Eleonóru Witkovskú, ktorá bola prepustená z práce pre svoje polittické presvedčenie. Z jej listu, ktorý mi zaslala do parlamentu, uvádzam: "Riešiť je potrebné príčinu a tá znie, že som vytvárala skupinkárstvo atd.- a to som nemohla urobiť ani pri najlepšej vôli. To vymysleli preto,že po pracovnej stránke mi nenašli žiaden nedostatok, tak vymysleli politicky dôvod, aby ma mohli vypovedať zo zamestnania a ten podvod už preukázaný zamlčať. Boli presvedčeni, že sa ich zľaknem. Zľaknúť sa musi ten, ktorý nemá čistý štít. Neskoršie prišli na to, že mne nesmeli dať politickú výpoveď, pretože som nebola politickou pracovničkou. Na základe tohto obvinenia by ma boli museli trestne stíhať. Hoci som to žiadala, nič neurobili." Ale nedožila sa, aby ju rehabilitovali.

Prípad Martina Lacka má podobnú hierarchiu.

Vážení občania, ďakujeme Vám za Vaše listy, ktoré nám ukazujú, v akej spoločnosti žijeme  ".......po niekoľkoročných skúsenostiam som dospela k rovnakému záveru, že ústavní činitelia z celého spektra politických strán nemajú záujem, alebo nevedia riešiť problémy občanov SR. Selektívne vyberajú populistickú politickú agendu, ktorá nerieši systémové problémy občanov pri vymožiteľnosti práva a dodržiavaní ľudských a politických práv. Ste fundovanou odborníčkou,ktorá perzekúciu štátu sama zažíva. Preto sa viete vžiť do rolí obetí a odporcov morálne zdevastovaného diktátorského režimu uneseného štátu SR. Všetci, ktorí sme sa dostali do sporu so štátom Slovenská republika na súdoch, prokuratúrach, polícii, zamestnaniach, máme svoj príbeh, ktorý nezaujíma vládu, parlament a ani zamestnancov štátnych inštitúcií. V štátnych inštitúciách sa kopia naše žiadosti, o ktorých rozhodujú politicky dosadení šéfovia a protekční zamestnanci, ktorí nechcú alebo sú odborne nekompetentní riešiť zložitú problematiku ľudských a politických práv občanov SR. Morálka vlády, parlamentu a štátnych zamestnancov je základom právneho a demokratického štátu. Bez morálky sa vždy nájdu paragrafy a podvody, ako právo obísť.

Ako jedna z mála poslancov v histórii našej Národnej rady SR ste pochopili, že je potrebné zavádzať radikálne systémové zmeny, ktoré by občanom pomáhali pri vymožiteľnosti práva a dodržiavaní ľudských a politických práv.

Čo sa dá riešiť v skorumpovanom diktátorskom štáte, kde politické mafie rozkrádajú štát? Ľudské práva sa porušujú najmä rezortom spravodlivosti a vnútra a politické práva rezortom kultúry. Medializácia je prevenciou a ochranou týraných obetí. Na informácie o týraných občanoch štátom Slovenská republika je buď absolútne embargo alebo z obete sa na Slovensku urobí vinník a klamár. Ombudsman pre ľudské práva musí riešiť problematiku koncepčne a systémovo a nie vytrhávaním selektívnych prípadov, ktorými stavia občanov proti sebe. Majorita národa sa prirodzene búri, ak sa uprednostňujú menšiny a ona sama živorí."

Snáď to už v našej justícii nekto akceptuje. Lebo točiť koleso boja za právo až na ústavný súd je cesta do nenavratna. 

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu