reklama

Kam kráčaš politika naša slovenská

Všetci mi určite dáte za pravdu, že opakovanie - matka múdrosti.  Krátke zamyslenie: Náš sociálny systém nefunguje tak, ako by sme si to predstavovali v čase, keď sme štrngali na námestiach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Môžeme otvorene vyhlásiť, že náš sociálny systém rozdáva peniaze najmä tým, čo ich nepotrebujú. Namiesto toho, aby vyhľadával skutočne chudobných ľudí a tým pomáhal, väčšina v ňom prerozdelených zdrojov ide z peňaženiek strednej triedy do iných peňaženiek strednej triedy. Tento systém sa stal dôležitým a často zneužívaným nástrojom politického marketingu v každom predvolebnom boji. Po tejto ceste sa z neho samozrejme veľa peňazí stratilo. 

Úradníci nie sú platení od toho, ako veľmi pomohli ľuďom, ale za to, že sú. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politici majú vlastné motivácie, ktoré nie sú zosúladené s blahobytom v spoločnosti. Do politických funkcií sa nedostávajú svätci. Ale je to presne naopak. 

Nie ten najschopnejší a najspravodlivejší, ale ten s najostrejšími lakťami, bez zábran a hanby sa dostane na vrchol politického rebríka. Naša demokracia si nikdy nevybudovala žiadne zásady, preto sa veľmi ľahko premenila na totalitarizmus. Všade sa hľadali možnosti, kde by sme mohli ovládnuť väčšinu ľudí a získať moc. Najľahšie to bolo pomocou zákonov.

"Predkladajte zákony, lebo to je vôľa našich voličov." počúvala som v klube OĽaNO.

"Ale to nie je pravda" vravela som. "Zbedačený slovenský národ nepotrebuje toľko zákonov. Potrebuje riešiť bezprávie. Potrebuje konať." Všetko v hnutí OĽaNO ostávalo ako hlas volajúceho na púšti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A poďme ďalej. Aká je politika naša slovenská. Politici "predávajú" privilégiá podnikateľských skupinám, zamestnávajú známych a ich známych v štátnej sfére, vymýšľajú nové prekážky na vstup na trhy alebo zachraňujú spriatelených podnikateľov z verejných zdrojov. Čím ďalej sú od voliča, tým menej vidíme spätnú väzbu, ktorá by korigovala správanie politikov a kariérnych byrokratov. Trvá to už pomaly tridsať rokov.

Dnes sú klientami sociálneho systému aj rôzni zbohatlíci, keď sa dávky ako napríklad prídavky na dieťa netestujú na príjem alebo majetok. Napriek miliardám eur, ktoré sa v ňom každý rok prerozdelia, stále existuje veľké množstvo ľudí, ktorí si nevedia sami zabezpečiť príjem a trpia existenčnou núdzou a chudobou. Sú odkázaní na súkromnú iniciatívu v podobe pomoci rodiny či komunity, v ktorej žijú. Keby tí, čo aj dnes skutočne pomáhajú, mohli platiť nižšie dane, mohli by pomáhať efektívnejšie. A čo je dôležité, mali by viac peňazí na riešenie najakútnejších problémov spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako všetci už na vlastných skúsenostiach vieme, štát poškodzuje rodiny ekonomicky a tiež sociálne už niekoľko desaťročí. Polovicu príjmov, ktoré rodina zarobí, musí poukázať štátu a ten to prerozdelí podľa politických a ideologických záujmov. To je násilné okrádanie, resp.výpalníctvo. Rodina nemá možnosť akumulovať majetok, lebo jej vlastnícke práva sú porušované štátom. Podnikanie je úzko prepojené s politickou sférou, na úrovni ktorej sa rozhoduje o prerozdelení bohatstva.

Naša ľavicová politika uvoľňuje morálku zákonmi, aby tak nechala ľudí vyžívať sa v debatách o morálke. A tú nám tu teraz propaguje za pomoci médií lider politického hnutia OĽaNO a jeho stratégia moci. Ako bábka na šnúrke sa prehadzuje od Sulíka k Hlinovi. Vari je to zase vystrčený kôň? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ľudia sa domáhajú práce, čo im má zabezpečiť vláda, od ktorej čakajú istoty. Nevedia si predstaviť podnikať, lebo je to takmer nemožné pre menej šikovných pre ohromné prekážky, akými sú registrácie, účtovníctvo, byrokracie. Občan je ten posledný atribút na ceste k pomoci a ochrane a k presadzovaniu jeho ľudských práv, jeho ľudskej dôstojnosti a dnes už aj k ľudským vzťahom.

Slovákom je príslovečne známe, že zlo sa zakráda všade okolo nás, ale aj tak pretrváva v ľuďoch hlboko zakorenená túžba po dobrom a čestnom živote.

 Na čestný život je potrebná výchova k odvahe, a ešte väčšiu odvahu potrebujeme, ak chceme niečo zlé odstrániť. Ľudia si dnes nevedia predstaviť život bez povinného sociálneho a zdravotného poistenia, ktoré predstavuje ohromnú položku zo mzdy. Už čoskoro bude neschopnosť štátu vyplácať dôchodky realitou. Povinné zdravotné poistenie podporuje nezodpovedné správanie, stravovanie a rizskovanie so zdravím, lebo viem, že štát sa postará aj v chorobe.

A postará sa aj v starobe, už nepotrebujem mať deti, nemusím sa zodpovedne správať a dokonca ani slušne k svojim príbuzným, lebo ich nepotrebujem.

V chorobe či v starobe si uplatňujeme svoje nároky voči štátu. Toto prerozdeľovanie, ktorého cieľom je odstrániť tlak na myslenie o dôsledkoch správania a konania, ide ruka v ruke s legalizáciou potratov až po legalizáciu eutanázie.

Zopakujem skúsenosti z poslaneckého "remesla": Dosiaľ platilo, že poslanec Národnej rady Slovenskej republiky nie je zvolený z určitého miesta či obvodu, a preto je anonymný voči konkrétnym voličom a nie je viazaný na volebný okrsok. Všetci poslanci sú plne závislí za nomináciu a úspech vo voľbách od šéfa alebo centrály strany. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky nemá konkrétnych voličov, ktorým by bol zodpovedný za svoje pôsobenie v parlamente. Náš systém zaručoval, že bez strany sa do parlamentu určite nik nedostal. Poslanec mohol zostať v úzadí, ale nemal vlastný zdroj legitimity voči straníckej disciplíne, ak si chcel presadiť svoj názor.

Demokracia však počítala s týmto úskalím a dokázala sa brániť. Totiž, keď raz strana niekoho nominovala, zároveň riskovala, že svojím zvolením si poslanec počas volebného obdobia bude odvíjať vlastnú legitimitu z titulu členstva v parlamente, a nie strany. Teda najskôr bol poslancom Národej rady Slovenskej republiky a až potom straníkom. Dnes už táto cesta neprospieva národu, lebo tam treba mať spätnú väzbu od občanov. Zistili to aj poslanci Beblavý, Poliačik, Žarnay, Dubačová, Macháčková, Marček, ....ktorí vystúpili zo svojich politických strán a zase chcú vojsť do útrob požierača peňazí, nášho parlamentu, a to pomocou zakladania nových politických strán. Len, aby občanov ešte viac "vypumpovali " z ťažko zarobených peňazí. Je teda na vyspelosti národa, akých politikov volí.

Vážení, ako chceme vysvetliť svojim deťom, ktoré raz dorastú, , že Slovensko sa stalo slušnejšou a spravodlivejšou spoločnosťou, ako bola v minulosti. 

Želám Vám, aby sa Vám darilo správne vidieť aj to, čo ostáva bežnému pohľadu skryté a aby sa Vám darilo presadzovať dobré kroky, hoci človek je niekedy sám, proti všetkým ... Nie je to vôbec ľahké ... Nachádzame správnych spojencov, ktorí majú rovnú chrbticu.

https://www.mojevideo.sk/u/gabrielazavacka/

https://www.mojevideo.sk/video/2cfee/zasluzia_si_obcania_financne_utrpenie_alebo_odskodnenie_.html

https://www.mojevideo.sk/video/2db91/ozubene_koleso_potrebuje_zuby_.html

https://www.mojevideo.sk/video/28746/vizia_pre_slovensko_alebo_vsetko_sa_da_ak_sa_chce.html

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu