reklama

Aj sudca/sudkyňa potrebuje ocenenie?

Pojednávanie začína. V miestnosti sa nachádza verejnosť a sudkyňa zapisuje nové skutočnosti do zápisnice. A môžeme začať. Dnes vynesiem Rozsudok, - oboznamuje sudkyňa prítomných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Všetci vstaňte a vypočujte si Rozsudok v mene republiky: Výpoveď, ktorú obdržala žalobkyňa v apríli 2014 je neplatná, Žalobkyni sa priznáva 50 000 eur a náhrada trov konania. Miestnosťou znejú dozvuky hlasu sudkyne a my, prítomní, si sadáme, aby sme si vypočuli zdôvodnenie.

Hneď v úvode zisťujeme skutočnosti, sudkyňa pojednávala od roku 2015 až po vynesenie rozsudku dňa 31. júla 2018. Tri roky sa pojednávalo. Dajme si otázku, vážení odborníci s právnickým vzdelaním, čo ste tri roky v tomto súdnom konaní toľko dokazovali? 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pani sudkyňa, čo to vravíte? Výpoveď z organizačných dôvodov u žalovaného (Ministerstvo zahraničných vecí a európských záležitostí SR) počujeme dobre, pani sudkyňa, hovoríte, že výpoveď nebola doručená, a preto je Výpoveď štátnej zamestnankyne Ing. X. neplatná. A toto ste tri roky dokazovali?

Vážení, je pravda, na jednej strane, chvala Bohu, pani zamestnankyňa Ing. X sa dožila víťazného rozsudku. Ale na druhej strane, kam unikla odbornosť našich sudcov? Prečo pani sudkyňa na Okresnom súde Bratislava I musela tak dlho pojednávať. Výskum Inštitútu ochrany ústavných práv zase preukázal zlé hospodárenie súdov v pracovných sporoch. Potrebujeme špecialistov, sudcov na pracovné spory. Lebo Sudcovia sú zaťažení prípadmi z rôznych kategórií práva. A potom to aj tak vyzerá. Kto z Vás, občanov, sa pri takomto priebehu a štruktúry súdneho konania svojho víťazného rozsudku dožije? Preskúmal, resp. dal preskúmať niektorý minister spravodlivosti príčinu tejto do neba volajúcej nehospodárnosti? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo bolo príčinou tohto tak dlho sa vlečúceho sporu? Nekvalitná legislativa, vytváranie nedostatočných podmienok na jej uplatňovanie až po správanie tých, ktorí vykonávajú paragrafové znenia a ktoré aj v tomto prípade sú účelové. Sudca či sudkyňa vytvára nepríjemnú a dusivú atmosféru v snahe znepríjemniť život obete, ktorej už zamestnávateľ svojimi útokmi značne poškodil zdravie a ohrozil aj život jej rodiny.

Niet divu, že sa Slovensko podľa správy Európskej komisie ocitlo na prvom mieste zo všetkých členských štátov Európskej únie, pokiaľ ide o dĺžku konania. Podľa prieskumu - nastavený system funguje v právnom zastúpení nie podľa kvality, ale podľa toho, či advokát pozná sudcu, a to nadväzuje aj na priebeh celého nehospodárneho konania trvajúceho na súde pomaly tri roky v snahe vybaviť alebo kúpiť si spravodlivosť. Naša slovenská spravodlivosť je postavená na tenučkom ľade. A to nám právnici z Ministerstva zahraničných vecí a európskych zaležitostí SR argumentovali od začiatku žalobu zamietnúť, lebo nemá pasívnu a vecnú legitimáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Snaha ministerských právnikov tento spor vyhrať bola založená na neodbornosti, kde sa sudkyňa nedala zmiasť. Pripomenulo mi to prípad lekárky z bratislavskej nemocnice Kramáre (2012), ktorá sa súdila a sudkyňa musela vysvetliť mladému právnikovi, že proti nemocnici ako právnemu subjektu je možné podať žalobu.

Prvý krok zastaviť žalobu sme odhalili. Rovnako sa o takýto pokus snažila argumentovať právnička z advokátskej kancelárie proti Úradu pre zahraničných Slovákov. Pomohla jej aj sudkyňa a my sme sa ocitli zbytočne na Krajskom súde, ktorý nám odvolanie akceptoval a vec vrátil znovu na prvý stupeň. Prípad štátnej zamestnankyne stále nemáme ukončený. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže naším výskumom sme zistili, že advokáti na strane žalovaných prípady žalôb, kde zamestnanci chcú na súde dokázať neplatnosť skončenia pracovného či štátnozamestnaneckého pomeru, sa snažia predlžovať a zamotávať predkladaním dôkazov len, aby aj zmiatli sudkyňu.

Súd prvého stupňa ako nezávislý mal zaujať nestranný názor a dodržať ustanovenia Zákonníka práce už prípravou pred prvým pojednávaním. Mal ochrániť ústavné práva žalobkyne, ktorá ako štátna zamestnankyňa svoju prácu vykonávala svedomito a nedala ako to vyplynulo zo záverečného zdôvodnenia sudkyne dôvod žalovanému na nespokojnosť a následne skončenie štátnozamestnaneckého pomeru.

K tomuto prípadu vyberám odpoveď pána ministra spravodlivosti SR v minulom volebnom období: “Aby však súdy mohli riešiť podania týkajúce sa výslovne šikany, mobbingu, bossingu na pracovisku, je v prvom rade nevyhnutné, aby táto problematika bola osobitne expressis verbis zahrnutá do príslušných pracovnoprávnych predpisov. Nakoľko len na ich základe môžu súdy konať. Odporúčam Vám obrátiť sa v tejto veci na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.” 

Posunul ma na iný štátny orgán. Ale tam som už bola a stále stojím pred dverami. Je to pre náš Inštitút ochrany ústavných práv výzva a zložitá cesta ďalej prispievať k právnemu riešeniu problematiky mobbingu, bossingu, a tak pomôcť utvárať spoločensko právne vedomie našich občanov. 

Vážení, je už všeobecne známe, že k základným podmienkam skutočného zlepšenia vymožiteľnosti práva a fungovania justície pritom patrí nielen nezávislosť, ale aj primeraná a sankcionovaná zodpovednosť sudcov a prokurátorov za ich profesionálnu prácu. Ak sa fungovanie súdnictva a vymožiteľnosť práva zlepší, čo len o 10 percent, pomôže to ekonomike, čestnému podnikaniu a lepšiemu a menej korupčnému využívaniu našich daní štátom. Pomôže to aj spravodlivosti a morálke spoločnosti.

Obrázok blogu
Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu