reklama

„Nad ľudskou hlúposťou nezvíťazíme. Ale nikdy nesmieme prestať proti nej bojovať.“ Werich

Blíži sa nám výročie - dva roky od vzniku Inštitútu ochrany ústavných práv, ktorý pokračuje od júna 2016 v monitorovaní, dokumentácii prípadov psychického násilia na pracovisku, mobbingu, bossingu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Inštitút ochrany ústavných práv hodnotí prípady občanov ktorí nás žiadajú o priamu pomoc, alebo radu. Evidovali sme spoločné znaky vzťahových, sociálnych, právnych, fyzických a psychických poškodení zdravia. Podľa reálneho stavu evidovaného v malom vybranom súbore poškodených občanov Slovenskej republiky počas našej existencie sme vyjadrili odborné zovšeobecnenia o stave spoločnosti a sústavne ich dopĺňame, exaktne klasifikujeme a definujeme.

Popri našej činnosti sme zaevidovali rôzne pokusy „iniciatívnych občanov“, ktorí chcú zarábať na „koučingu“ zameranom proti mobbingu. Pozor ! Je a bude to zbytočná investícia dovtedy,, kým nebudú zmenené zákony Slovenskej republiky presnejšie politický režim, resp. právne vzťahy v štáte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náš sociálno-právny model vychádza z poznatku všetci sme „len ľudia“ a z našej definície človeka: Anatómia pamäťového obrazu psychiky - vedomie svojej osobnosti, psychiky, duše - je u každého človeka približne rovnaká, a medziľudské vzťahy sú určované funkciami psychiky - pohybom v duši, nie logikou, pričom mentálny pohyb - myslenie, vlastný obraz - je súčasťou myslenia a vlastnými duševnými pohybmi odsúvaný do reflektujúcej - iba vnímanie - podriadenej úlohy.
Z hľadiska sociálnej patológie – náš štát Slovensko je chorý v celom rozsahu. Má choré orgány - štátna správa, rezorty, silové piliere -, má choré vzťahy medzi orgánmi navzájom - vzťahy medzi ľuďmi, vrátane rodín -, lebo a to zdôrazňujem z hľadiska štruktúry spoločnosti rodina je rovnako dôležitý orgán štátu ako ktorýkoľvek štátny úrad. Náš štát má chorých občanov - bunky orgánov -, ktorí zákonite vždy zomierajú, ale najprv ochorejú vinou chorého štátu, lebo štát podporuje sociopatov - nakazené bunky - najmä v legislatívnej činnosti, v zdravotníctve, v obchodnej a vo finančnej politike, v silových rezortoch prokuratúrou počnúc, cez justíciu a políciu, až po armádu. Chorý štát, bezprávny štát, ako celok môže byť nazvaný Vzťahovou pascou. Výskum fenoménu násilia na pracoviskách je stále novou oblasťou, na Slovensku a my máme jasno v mnohých právnych, sociálnych, psychologických a medicínskych otázkach, prečo treba násilie na pracoviskách monitorovať, dokumentovať a v neposlednom rade zastaviť. Lebo nám stále viac hrozí, že pre biznis a honbou za majetkom sa nám vytratí odbornosť našich vysokoškolsky vzdelaných občanov..

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ukazuje to prípad našej tabuizovanej témy mobbingu. Ide o veľmi kuriózny právny prípad z hľadiska histórie práva na Slovensku počas budovania našej demokracie. Prinášam jeho ďalšie zverejnenie pre právnikov a študentov práva:

Bolo a je preukázané, že moje zvolenie za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky dňa 10. 03. 2012 sa stalo dôvodom, že v mesiaci apríl 2012, t. j. od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede ( dňa 08. 03. 2012), mi nemohla začať plynúť výpovedná doba.

Podľa zákona o štátnej službe a Zákonníka práce mi po skončení mandátu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky mala začať odo dňa 06. 03. 2016 plynúť výpovedná doba až do dňa 05. 05. 2016. A po jej skončení, t. j. dňa 06. 05. 2016 som sa mohla prihlásiť na Úrad práce do evidence nezamestnaných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aplikácia § 64 ods. 2 Zákonníka práce:. Pre naplnenie § 64 ods. 2 Zákonníka práce zamestnanec, resp. štátny zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru, v tomto prípade štátnozamestnaneckého pomeru, netrvá. K tomuto právnemu úkonu som ako štátna zamestnankyňa neoznámila zamestnávateľovi, že na predĺžení štátnozamestnaneckého pomeru netrvám. Neexistuje dôkaz ako štátnej zamestnankyne, ktorým by som oznámila zamestnávateľovi, že na predĺžení pracovného pomeru, resp. štátnozamestnaneckého pomeru netrvám.

Očakávam jednotný a odborný výklad Najvyššieho súdu Slovenskej republiky k ustanoveniu § 64 ods. 2 Zákonníka práce pri aplikácii môjho štátnozamestnaneckého pomeru:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Kedy mi začala plynúť výpovedná doba vzhľadom na Potvrdenie o skončení štátnej služby, ktoré mi vyhotovil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ku dňu 05. 03. 2016 ?

  2. Kedy mi mala začať plynúť výpovedná doba, keď som bola dňa 10. 03. 2012 zvolená za poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky a volebné obdobie mi skončilo dňa 05. 03. 2016?

  3.  Kedy mi začala plynúť ochranná doba podľa ustanovenia § 64 ods. 2 Zákonníka práce?

  4. Kedymi skončila plynúť ochranná doba podľa ustanovenia § 64 ods. 2 Zákonníka práce?

5. Či ochranná doba spôsobila prerušenie plynutia výpovednej doby pri skončení môjho štátnozamestnaneckého pomeru?

6. Ak ochranná doba spôsobila prerušenie môjho štátnozamestnaneckého pomeru, potom môj štátnoszamestnanecký pomer skončil dňa 05. 05. 2016 a zamestnávateľ mi vyplatí mzdu za dva mesiace výpovednej doby od 06. 03. 2016 do 05. 05. 2016 aj úroky s omeškaním.

7. Alebo ak ochranná doba nespôsobila prerušenie môjhoštátnozamestnaneckého pomeru, ako to tvrdí zamestnávateľ URSO “so skončením poslaneckého mandátu mi skončil štátnozamestnanecký pomer“, potom z uvedeného výkladu je zrejmé, že mi vznikla pohľadávka na mzde  za 48 mesiacov môjho štátnozamestnaneckého pomeru, t. j. odo dňa 10. 03. 2012 až do 05. 03. 2016.

Inštitút ochrany ústavných práv monitoruje tento prípad ako aj ostatné evidované prípady psychického prenasledovania na pracovisku s cieľom legislatívnej úpravy zákona. Už občania vidia a prežívajú svoje skúsenosti, aké je to dôležité. Budeme Vás informovať.

Obrázok blogu
Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu