reklama

"To je strašné"

povedala štátna zamestnankyňa Národného inšpektorátu práce p. Múdra v telefonickom rozhovore, v ktorom reagovala na výkon inšpekcie práce Inšpektorátu práce Bratislava, ktorý robí výkon inšpekcie práce

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

u Slovenskej technickej univerzity zameraný na pracovnoprávne vzťahy ženy, matky, ktorá sa vrátila z rodičovskej dovolenky. 

A inšpektori ešte neboli na Vašom pracovisku? pokračuje p. Múdra.

Nie? napísali mi odpoveď, ale viem, že tam neboli. 

Oni Vám napísali odpoveď bez toho, aby prešetrili Váš podnet na pracovisku? 

To sa nedá počúvať. V pondelok príde zo služobnej cesty generálny inšpektor a prejednám to s ním. Zakončujeme jeden z mnohých rozhovorov, kedy sa náš občan chce dovolať svojho práva a svojej práce. Ale poďme sa znovu pozrieť k meritu veci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inštitút ochrany ústavných práv skúma patologické procesy a ich príčiny v medziľudských ako aj v pracovných vzťahoch, hľadá a aplikuje humánne formy, metódy, prostriedky a chce ošetriť zlé vzťahy na pracoviskách. Súčasná doba nám ukazuje a môžeme spolu konštatovať nenormálne, neľudské stavy vo vzťahoch medzi ľuďmi. Už nám o nich hovoria aj niektorí politici:

https://www.parlamentnelisty.sk/profily/doc-Mgr-art-Dusan-Jarjabek-125/otazka/Co-tu-chceme-anarchiu-10209

Žiaľ, títo naši politici nevedia, kde začať a ani nechcú z toho blata von a v tomto volebnom období nám priniesli ukážku zlého správania sa na našich pracoviskách. A tým, že poslanci parlamentu nepovedia pravdu o tom, že nemajú kompetenciu Vám, občanom, pomôcť, začali "kŕmiť" svojich budúcich voličov správami o korupcii (nebudem uvádzať menovite všetkých politikov, ktorí sa Vám prezentujú na tlačovkách z parlamentu).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poďme sa pozrieť na príčinu našich problémov. Len pripomeniem z histórie môjho blogu: Podrobne sa rozkladom ľudskosti zaoberal už Konrád LORENZ vo svojej knihe Rozklad ľudstva, nem. orig.: Der Abbau des Menschlichen, 1983, vyd. Piper, Mníchov.
A Inštitút ochrany ústavných práv pokračoval a pokračuje na ceste k ozdraveniu ľudstva aj na Slovensku od roku 2011. Vážení, uvedomujeme si, že človek ako sociálna entita je stále v hlbšej kríze medziľudských vzťahov a samozrejme v pracovných vzťahoch, a preto robíme pre človeka ako pre ľudskú bytosť niečo zmysluplné, a t. č. chceme prekročiť konštatovanie že „človek má nádej“, chceme aplikovať všeobecné dobro do medziľudských vzťahov vylúčením zla. Kým človek, zviera sa správa agresívne a sústavne presadzuje politiku silnejšieho, zatiaľ ešte stále je iba kanibalom, spôsobuje utrpenie druhému, parazituje na duševnom utrpení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novodobí postkomunistickí otrokári sa prirodzene naučili hovoriť: „Ja to môžem...“, „Ja tu rozhodujem...“.Postupne prešli do postojov: „Teba tu nechcem...“, „Ty odtiaľto pôjdeš preč...“...ak neodídete, postarám sa o to, aby ste sa na Slovensku vôbec nezamestnali.“ "Dajte si výpoveď."

Práve pri príležitosti Sviatku matiek, Inštitút ochrany ústavných práv želá všetkým odvážnym ženám, matkám veľa odvahy na svojej ceste boja proti zlu v našej spoločnosti. V našej databáze máme v evidencii viac ženy, matky, odvážne nositeľky nového pokolenia, ktoré sa stali obete psychického prenasledovania na svojom pracovisku. Aj pani inžinierka, o ktorej píšem v úvode, sa pred mobbérom zachránila nástupom na rodičovskú dovolenku. A po jej skončení a nastúpení do práce (v auguste 2017) sme svedkami, ako pokračuje prenasledovanie na pracovisku. A to pomocou aplikácie Zákonníka práce, ktorý ako monitorujeme aj pomocou Inšpektorátu práce Bratislava, ostal za dverami jej pracoviska. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ona sama ako žena, matka sa stala bojovníčka za ľudské práva, o ktorých sa veľa píše a na ich podporu sa na Slovensku zriadilo množstvo štátnych úradov, ale akonáhle sa na jeden z nich obrátila, stala sa svedkom, že aj Inšpektorát práce Bratislava je pracovisko plné obetí mobbingu. 

https://www.mojevideo.sk/video/2be86/povinny_psychicky_teror_na_pracoviskach_.html

V súvislosti s aplikáciou Zákonníka práce Inštitút ochrany ústavných práv monitoruje v tomto prípade pani inžinierky, že mobbér už využil jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich krokov mobbingu, a to: Upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny. Na pomoc mal a má tento úkon prešetriť Inšpektorát práce Bratislava.

KONŚTATUJEME, že po rokoch tvrdého elitného štúdia ukončeného univerzitným diplomom nám tu na Slovensku vznikla dosiaľ stále tabuizovaná téma, ktorá nie je žiadúca, aby ju občania stále zviditeľňovali a o nej stále hovorili (hlavne, že v nej denne žijú). Lebo v súčasnosti majú zamestnávatelia evidentný trend zakonzervovať, blokovať vývoj hodnoty práce a legislatíva im v tom je nápomocná, čím sa podčiarkuje bezprávnosť nášho systému.

Pani inžinierka ako žena a matka sa stala vzorom a príkladom v histórii "budovania demokracie po slovensky". Postavila sa proti u nás sa vyskytujúcim už mnoho rokov tolerovaným praktikám nespravodlivého a neetického vyháňania zamestnancov z pracovísk. Pomenovala zlé javy na pracovisku priamo v mieste výskytu, kde za ňu hovoria fakty a túžba riešiť sociálno-právne otázky v ľudských intenciách spravodlivosti. Preto ju Inštitút ochrany ústavných práv navrhol ako ženu a matku aj na cenu: Bronzovú sošku Rytiera Rolanda, ochrancu mestských práv a výsad, ktorú odovzdáva bratislavský primátor. A myslíte si, že ju bratislavský primátor ocenil? 

Ale poďme ďalej občania nám tu uvažujú objektívnejšie – začínajú chápať príčiny násilia vo vzťahoch na pracoviskách. Píšu nám a sami skúmajú príčiny. Konštatujeme určité prebudenie verejnosti, ktorá si začína uvedomovať jedinú možnú cestu – pomenovať, zviditeľniť a pranierovať všetky prejavy psychického násilia na pracoviskách.

Ale k tomu nám žiaľ zase neslúži nová Koncepcia činnosti Národného inšpektorátu práce. Bola prijatá začiatkom júna 2017 v záujme efektívneho rozvoja sústavy inšpekcie práce do roku 2020. Aj keď jej prioritou je zlepšiť ochranu zamestnancov pri práci, my monitorujeme a dokumentujeme, koho zo zamestnancov v práci sa táto ochrana týka? Lebo ani propagácia Svetového dňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktorým je každoročne 28. apríl, nám neznížila počet stále rastúcich prípadov mobbingu, bossingu. LEBO prax nám stále ukazuje:

1. Štátni úradníci boli a mnohí ešte stále sú zvyknutí na absolutizmus, „samovládu“. Nikto im nerozkáže, a mnohí z nich nechcú byť ústretoví k občanovi.

2. Maskovanie mobbingu za indiferentné diagnózy ako je napr. depresia, stres, či neuróza a iné, alebo za somatické diagnózy ako je žalúdočná dyspepsia, srdcová neuróza – čo sú už absolútne zavádzajúce diagnózy a spôsobujú „sociálnu slepotu“. To znamená, že spoločnosť vôbec nevníma zhubnosť mobbingu – ani oficiálne, ani štatisticky, ale ani empaticky. O tejto problematike sme organizovali tri medzinárodné konferencie v roku 2013, 2014 a 2017. Naše aktivity sú v Zborníkoch uložené pre budúce generácie aj do slovenských knižníc.

https://www.mojevideo.sk/video/2ba68/3_medzinarodna_vedecka_konferencia_ioup_tema_v_ktorej_zi.html

https://www.mojevideo.sk/video/26639/marika_ritomska_mobbing_medzinarodna_konferencia_v_prahe.html

3. Načo je platcom daní "armáda úradníkov", ktorí robia prácu, ktorá je len na to, aby iná "armáda" mala čo robiť.

Ako nám napísali v Správe o svojej činnosti Inšpektoráty práce v rámci Európskeho týždňa bezpečnosti a ochrany zdravia, ktorý sa koná každoročne v 43. týždni kalendárneho roka, organizovali na Slovensku aj v roku 2017 mnohé podujatia a činnosti zamerané na zvyšovanie informovanosti s cieľom podporiť udržateľnú prácu a zdravé starnutie. A ani kampaň „Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie“, ktorú organizovalo národné kontaktné miesto EU-OSHA na Slovensku dňa 25. októbra 2017 pod názvom Aktuálne otázky BOZP a pracovnoprávnych vzťahov neprinieslo pani inžinierke ZDRAVÉ PRACOVISKO. Od augusta 2017 sa bezpečnosť a ochrana zdravia na pracovisku neprejavila, naopak zostanú jej zdravotné, ekonomické a sociálne následky. A tým sa len potvrdzuje, že Inštitút ochrany ústavných práv si právom žiada ÚRAD so štátnou starostlivosťou.

www.mobbing-bossing.eu

https://www.mobbing-bossing.eu/inpage/nazov/ 

https://www.mojevideo.sk/video/2cfee/zasluzia_si_obcania_financne_utrpenie_alebo_odskodnenie_.html

https://www.mojevideo.sk/video/2cfed/rektor_stu_nechape_aktivnu_pracu_ioup.html

https://www.mojevideo.sk/video/2c4b2/ako_sa_mame_ucit_ublizovat_vlastnym_obcanom.html

https://www.mojevideo.sk/video/2c47f/pravda_ktoru_nikto_nepovie.html

https://www.mojevideo.sk/video/2cb1a/aj_takto_sa_ocenuju_ucitelia.html

Obrázok blogu
Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu