reklama

Bez informácií sa stávaš otrokom

Ako to funguje na našich pracoviskách? Aká je ochrana práce podľa Zákonníka práce? Aké sú pracovnoprávne vzťahy na pracoviskách ? Je pravdou:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vyrástli nám tu rôzni aktivisti, ktorí majú nálepku ľudské práva, vznikajú nám tu nové a nové politické hnutia a politické strany a všetky sa pretekajú o voliča a predstavujú im nové kroky k obnove právneho štátu. Ba "chytili" sa aj mladí ľudia a veselo organizujú pochody za slušné Slovensko. Kto z týchto predstaviteľov nálepky ľudských práv pracuje pre občanov? 

Ba dokonca v snahe získať kredit zaradili sa vysoké školy akože za slušné Slovensko. Do tejto kvázy "súťaže" sa zaradila aj Právnická fakulta Univerzity Komenského a vyšla mladým študentom v ústrety. V rámci Veľkonočných sviatkov dala na piatok dekanské voľno a na Zelený štvrtok rektorské voľno. Nebojme sa povedať nahlas otázku, či námestie alebo ulica vyrieši bezprávie občanov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatiaľ nikto nemá záujem riešiť občanom otázky týkajúce sa mobbingu, bossingu, stalkingu. Prečo? Lebo sú príliš rozsiahle, pri ktorých nemôžeme vynechať bazálnu, ontogenetickú mriežku základnej otázky o vzťahoch: Veď sa len zamyslite, prečo človek chce byť milovaný?

Situácia je vážna: Strata ľudských hodnôt, a dlhé roky tolerovaný rast zverských metód „riadenia“ na pracoviskách, takzvaným mobbingom pretrváva a stále viac sa na Slovensku rozširuje. Je to a bude to všeobecným negatívnym trendom v celej Európe. Tento trend nemá nič spoločné s človekom, a nepozná ho ani história.

A naše námestia a ulice nepoznajúc problematiku sa zaplnia hulákajúcimi davmi, neuvedomujú si, že svojím skandovaním nenastavia dodržiavanie ľudských pravidiel v pracovnoprávnych vzťahoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nárast agresivity vyvoláva stále tvrdší boj o holú existenciu, alebo o kariéru. A tu treba si uvedomiť: Ak ste príliš zdatný vo svojej odbornosti, a šéf sa bojí, že ho rýchlo prerastiete, alebo ste konkurenciou voči menej pracovitým kolegom, potom určite čakajte útoky a vytláčanie.

Na zverské zaobchádzanie s „pracovnou silou“ sa sťažuje stále viac Euroobčanov, teda nielen u nás, ale v celej Európskej únii. To, čo nám referovali zahraničný spolupracovník z Rakúska na poslednej 3. medzinárodnej vedeckej konferencii dňa 12. 11. 2017, to je detto úplne to isté, ako keby sme spísali skúsenosti našich slovenských klientov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podarilo sa nám, aby sme tento boj za ochranu ľudskej bytosti pred stratou zamestnania úspešne zasiali na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Samotné obete mobbingu z úradov práce nám napísali o novom internom predpise Služobný poriadok z roku 2017. Na každom úrade práce ho majú zamestnanci k dispozícii, Je tam presne definované, ako je potrebné postupovať pri porušení pracovnej disciplíny. Vybrali sme sa za tým najvyšším, ktorým je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby sme nahliadli do tohto dokumentu.

Po niekoľkých pokusoch dovolať sa z vrátnice štátneho úradu ozvala sa nám vedúca personálneho odboru a na otázku, či nás môže oboznámiť s aplikáciou porušenia pracovnej disciplíny odpovedala:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na pomoc pre každého zamestnanca úradu práce je možné podať sťažnosť podľa zákona o štátnej službe.

To u Vás platilo v minulosti, pani vedúca....oponujem , dnes tu máte vnútorný predpis. 

Máme Služobný poriadok, a ten vznikol podľa nového zákona o štátnej službe.

A máte v ňom postup, ak zamestnanec dostane porušenie pracovnej (služobnej) disciplíny.

Ani áno ani nie, len neochota pani vedúcej svedčila o jej správaní. 

Tak vidím, akých má pán generálny riaditeľ zamestnancov. Neochotných. Ukončila som tento hovor. Ani nedvihla zadok a neprišla nás vybaviť dolu na vrátnicu. Alebo v kancelárii. Nový štýl práce štátnych úradníkov.

Vnútorný predpis je len malým semienkom týchto pracovísk na ceste bojovať proti zvieracím modelom práce, ktoré sa tu markantne šíria. Máme čo robiť, aby sme to postupne signalizovali ďalším a ďalším .......

Vážení občania, hor sa na pochod za slušné Slovensko. Tu sa nám štátni úradníci zmenia na slušné Slovensko. V tomto marazme sa stále viac hromadí strach a sociálne poníženie zamestnancov, ktoré vedie k nahromadeniu sociálnych prípadov mimo sociálnych záchranných sietí štátom vytvorených.

Prečo Vás je stále viac? Lebo Váš útek ako zamestnancov, resp. „prenasledovanej pracovnej sily“ do choroby je pre Vás zrejme jediné východisko v bezprávnej spoločnosti, akou náš štát je. Ale pozor, Váš mobbér Vás nenechá na pokoji. Sleduje Vás aj počas Vašej PN. 

Inštitút ochrany ústavných práv ukazuje našej verejnosti sociálnu chorobu našej spoločnosti. Odhaľuje skryté temné kúty zamestnaneckých vzťahov. Lebo  bezhlavé použitie sily môže narobiť viac škody ako úžitku. Preto je dôležité poznanie, kedy Váš šéf vie aplikovať kontrolovaný mechanizmus, akým spôsobom a v akom nevyhnutnom množstve. Aj tu vidíme, ako niektorí ľudia používajú silu a násilie bez problémov a bez zaváhania sekajú doľava, doprava. A zase sme našli skupiny, ktoré školia riadiacich manažérov, aby sa dosiahla Potreba naladiť profesionálny a efektívny marketing.

Lebo, Vážení občania, POZOR, kto nebude informovaní stáva sa otrokom. Dosiaľ bolo módou a na niektorých pracoviskách sa stalo "módnym hitom" uplatniť voči zamestnancom porušenie pracovnej disciplíny. Na niektorých pracoviskách to býva aj každý týždeň. A nikto nekontroloval postup, či je v súlade so Zákonníkom práce. Momentálny stav v spoločnosti je chaotický a nikto nemôže s istotou povedať „mne sa to nikdy nestane“. Každý z nás má nejakého šéfa a nikto z nás nedá ruku do ohňa za svojho šéfa – taký je stav našej spoločnosti. Otáčať sa chrbtom k sociálnym patológiám na pracoviskách, to je postoj nezlučiteľný s postojom slušného človeka. Štát neposkytuje žiadne páky aby donútil úradníka k ústretovosti voči občanovi. To sú administratívne príčiny, prečo z roka na rok zväčšuje sa intenzita a zvyšuje sa hustota výskytu duševného násilia na pracoviskách v SR, občan nemá žiadnu štátnu ochranu.
Mimochodom sme zistili aj dosť tragikomický úkaz. Porovnávaním rôznych záhadných úkazov na pracoviskách sa potvrdil zvláštny bossing zo strany šéfa, a to hrozbou vysťahovania či presťahovania kancelárie na iné miesto. Príliš časté sťahovanie zamestnancov z miesta na miesto je dôkaz zlej firemnej kultúry. Je to móda, alebo zbraň mobbérov? Zatiaľ sa ukazuje, že je to účinná psychologická zbraň mobbérov. Je „módou“ aj v štátnych úradoch: Sťahujú nepohodlných úradníkov z kancelárie do kancelárie, z budovy do budovy, alebo spájajú kancelárie, aby deprimovali postihnutých stiesneným pracovným priestorom. Takáto „náplň práce“ mnohým šéfom vyhovuje, dobre sa „strácajú“ nepohodlné dokumenty, potom netreba riešiť pálčivé podnety od občanov, a zároveň to slúži aj na zastrašovanie podriadených. Mobbér si vždy nájde dôvod, prečo musí byť ten alebo onen presťahovaný, vytláčanie z pracoviska obvykle začína aktom presťahovania kancelárie.

Stále monitorujeme prípad matky, ktorá sa vrátila z materskej dovolenky a zamestnávateľ jej v rozhovore povedal, aby skončila pracovný pomer dohodou. Ale svoju prácu má rada a nemá dôvod skončiť pracovný pomer. V dôsledku sústavného prenasledovania podala viac podnetov na Inšpektorát práce vo veci výkon inšpekcie práce. A teraz už tretí týždeň sledujeme, koho práva Inšpektorát práce ochráni.

https://www.youtube.com/watch?v=AxEl8t0yD5E

https://www.mojevideo.sk/video/2c4b2/ako_sa_mame_ucit_ublizovat_vlastnym_obcanom.html

Obrázok blogu
Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu