reklama

3. medzinárodná vedecká konferencia: Téma, v ktorej žijeme

Na úvod si uctime minútou ticha obete trestných činov na pracoviskách, ktoré zosnuli následkom ľudského konania spôsobeného v zamestnaní. takto sa začala 3. medzinárodná vedecká konferencia: Téma, v ktorej žijeme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Kongresové priestory Vysokoškolského internátu Družba Univerzity Komenského Bratislava boli dňa 15. novembra 2017 plné obetí, ktoré mali skúsenosti s budovaním demokracie na Slovensku. Prišiel aj náš kolega z Rakúska, ktorý vo svojej prednáške Rakúsko - krajina šikanérov, zhodnotil situáciu v Rakúsku, o ktorej sa mnohým občanom ani nesnívalo. Nezabudol spomenúť, že ani jedna politická strana v posledných voľbách v októbri 2017 nemala vo svojom volebnom programe boj za ľudskú dôstojnosť, resp. boj za humanizáciu celej spoločnosti. Skôr, ako Vám zašleme Zborník z našej konferencie, prinesieme spravodajstvo na tomto blogu, čo bolo obsahom jednotlivých našich prednášok pre Vás, občanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Každý z Vás svojou účasťou na tejto konferencii urobil pre spoločnosť viac ako naša vláda, urobil skutočne niečo prospešné. V mene Inštitútu ochrany ústavných práv chcem Vám čo najsrdečnejšie vyjadriť vďaku za vašu odvahu, že ste sem dnes prišli. Naším cieľom je, aby človek nebol predátorom človeka (predátor svojho druhu). Ak niekto zbohatne zničením iného podniku je predátorom svojho druhu, kanibalom a týmto by sa človek nemal stávať. No a čo ďalej ? Poďme sa pozrieť, aká je v dnešnom svete úloha poslanca, ktorého si občania volia do parlamentu? Je možné, aby zvolený poslanec pomáhal občanom keď si občan chce brániť ľudské práva, keď sa parazituje na duševnom zdraví občana?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Poslanca sme „zaškatuľkovali“ do úlohy predkladača a schvaľovača zákonov.  Kto nám zákony prijaté poslancami potom vykonáva? Predsa Mobéri. Vedia o tom poslanci? Samozrejme, že nevedia. Oni si odviedli prácu a schválili zákony. Tam končí ich poslanecká práca. Zamyslel sa niekedy niekto z poslancov nad tým, kto kontroluje zákony? Nie, to mu nikto nikdy nekázal. A tak sa nám tu zo dňa na deň hniloba na pracoviskách stále viac rozkladala a stále rozkladá. Toto nastavenie dosiaľ neprinieslo hodnoty hĺbky pravdy o nás ako o tvorivých ľuďoch so svojimi vlastnosťami a schopnosťami. Každý človek má predsa svoju hodnotu, čo na Slovensku na mnohých pracoviskách úplne zaniklo. Vôbec sa nečudujem, že dôvera občanov v demokratické inštitúcie, v demokraciu ako systém vládnutia na Slovensku dosiaľ nikoho nepresvedčila. Naša „demokracia“ neposkytuje ľuďom možnosti realizovať svoje práva a tiež neumožňuje v prípade, ak sú porušované, domôcť sa nápravy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sústavné poukazovanie na nedostatky v školstve, zdravotníctve, kultúre, hospodárstve, zahraničnej politike, to sú len sny v hlavách politikov. Občan žije v očakávaní zlepšenia svojich istôt a to v prvom rade istota, že bude mať prácu aj zajtra. Slovensko je skorumpované, zaostalé a zdeformované v zákonoch! Viac prenasleduje slušných ľudí ako zločincov! Aj na Slovensku občania hľadajú pomoc pred vytláčaním z pracoviska. Skúmali sme to v minulom volebnom období, ako sa občania správajú, ak nájdu v parlamente nejakého poslanca, kto im chce pomôcť.

Obrázok blogu

 Dlhé hodiny rozhovorov, pri ktorých som počúvala problémy utláčaných zamestnancov alebo priamo nezamestnaných. Bola to Cesta tŕnistá a tá nemala podporu a spoluprácu pri riešení problémov občanov ani v klube OĽaNO. Tu som definitívne zistila, aká špinavá je politika udržať sa pri moci. Všetci chcú prežiť a dostať sa na kandidátku, napríklad OĽaNO aj v ďalších voľbách, tak musia všetci skákať, ako im ich líder káže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tradovanom politickom systéme riadenia spoločnosti, ktorému sa dá prilepiť nálepka európsky politický systém, (je úplne jedno, či je pri moci socialistická, alebo pravicová vláda) stále vidíme rovnaký európsky politický systém budovaný na princípe upevňovania získanej moci. Princíp všeobecného blaha je potlačený starosťou o moc. Klamstvo je sústavne tolerované a kultúrno-politický trend je zúfalo chorý. Lož je pracovná forma politiky. Súčasná demokracia poslancom nedovoľuje zabezpečiť ľudské pracovné podmienky pre zamestnancov, tak sa nám to ukazuje v praxi. Dnes sa všetci sa starajú len o svoje „smetisko“.

Po skončení môjho poslaneckého volebného obdobia pokračujem v oslovovaní našej vlády, pána premiéra SR, aby sme konečne prijali zákon na ochranu vznešenosti zamestnancov. Poradkyňa pána premiéra mi odpovedala, aby som jej zaslala materiál návrhu zákona, ktorý som pripravila v parlamente. Ale ani po zaslaní materiálu na prípravu zákona nevie tému uchytiť v prospech občanov.

Naša vláda radšej nechá sústavne unikať peniazom do jadra Európskej únie než, aby ich rozdali slovenským občanom. Pustiť sa do boja s touto pliagou 21. storočia je treba pripomínať každý deň. Zamestnávateľ si zaplatí peniaze na právnika, ktorý v snahe presvedčiť súd, podnikne aj cestu porušenia Zákonníka práce, Zákona o štátnej službe, Občianskeho zákonníka, Paragraf sa krúti, raz na jednu raz na druhú stranu. Podľa nášho výskumu mnohí zamestnanci prežívajú zlé medziľudské vzťahy na pracovisku, majú strach zviditeľniť nedostatky, porušovanie zákonov, ktoré sa tam vyskytujú, lebo by prišli o prácu.

 Strach vládne na pracoviskách a je príčinou a následkom stále sa zvyšujúceho výskytu chorôb u zamestnancov a zlej ekonomickej situácie v spoločnosti. Nízke právne vedomie a strach z prepustenia to sú dôvody, prečo sa mnohé obete mobbingu nevedia voči takýmto praktikám brániť a následkom toho trpia psychickými chorobami a poruchami osobnosti.

A práve naše prípady násilia na pracovisku majú naplnenie skutkovej podstaty trestného činu ublíženia na zdraví, v praxi súdov ešte nepoznané. 

V našom výskume pracovnoprávnych vzťahov sme dospeli k záveru: Slovensko je štát v bezprávnom stave. Veľkú časť problémov v pracovnoprávnej oblasti tvoria hybridné patologické trendy v medziľudských vzťahoch. Zlo nevyhubíme, ak nám legislatíva nepomôže o niečo sa oprieť a bojovať.

Počas volebného obdobia sa nám nahromadila poslanecká agenda pomoci občanom, ktorú ani za 4 volebné roky nebolo možné dokončiť. Sústavne monitorujeme, že problém je v celej našej spoločnosti ďaleko hlbší než sa zdá na prvý pohľad. Prečo? Lebo ho stále nechceme vidieť a nechceme pomenovať. Vyskytuje sa všade bez ohľadu na elitné vzdelanie, každý zamestnanec môže byť otrokom svojho zamestnávateľa. Kto je vinný? Sociopat, ktorý svoju obeť utýral? Určite nie. Zodpovedný je štát, ktorý tento stav ignoruje. Je to politika ignorácie. 

Inštitút ochrany ústavných práv  prináša ďalšie výsledky výskumu, dokonca sme zaregistrovali aj firmy, ktoré si zarábajú vyučovaním sebaobrany proti mobbingu, ale varujeme pred vierou v takéto postupy. Je to nezodpovedná zárobková činnosť. Tiež evidujeme rôzne pokusy „iniciatívnych občanov“, ktorí chcú zarábať na „koučingu“ zameranom proti mobbingu. Je a bude to zbytočná investícia dovtedy, kým nebudú zmenené zákony SR (vonkajšia schránka), presnejšie, politický režim, resp. právne vzťahy v štáte. 

Chcem zdôrazniť: Dnes je veľmi dôležité, aby bol na Slovensku konečne niekto, kto chce pomáhať všetkým občanom v zamestnaní aj bez zamestnania, či takým, ktorí sa ešte len na zamestnanie pripravujú alebo si ho len vyberú. Náš úrad štátnej starostlivosti by sa staral aj o ochranu a odbornosť budúcich riadiacich pracovníkov. Spokojnosťou každého majiteľa, riaditeľa, či manažéra akejkoľvek spoločnosti, je v dnešnej dobe zisk, ale spokojnosť zamestnancov a výborné pracovné vzťahy, zdokonalia aj pracovnú a právnu oblasť a prispejú tak nielen ku spokojnosti majiteľov firiem, ale celej našej spoločnosti. Toto je hlavnou témou a cieľom Inštitútu ochrany ústavných práv." Ďalšie informácie prinesieme v ďalšom článku.

Obrázok blogu
Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu