Všetkým, ktorí nás sledujú

Autor: Mária Ritomská | 17.7.2017 o 1:39 | (upravené 18.7.2017 o 9:31) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  173x

Všetkým, ktorí si našli čas, a to  nielen na čítanie týchto článkov na tomto blogu, ale aj tým, ktorí nám napísali od nášho vzniku  a poslali nám v e-mailoch svoju desivú skúsenosť o tabuizovanej téme mobbing, bossing sa aj 

v týchto horúcich dňoch chceme poďakovať. Je všeobecne známe, že sme začali aj u nás na Slovensku monitorovať,

dokumentovať (pre niekoho stále nechápavo sa prizerajúc) neuveriteľnú činnosť - poznať podstatu a príčinu, odkiaľ a z akých dôvodov sa voči ľuďom začalo vytvárať psychické násilie na pracoviskách. Na začiatku som ešte nevedela, aký účel naplní náš výskum na Slovensku. Aj keď od začiatku naše konanie smeruje k dobrému cieľu a povzbudeniu pre Vás všetkých, ktorí ste prežívali alebo ktorí ste mohli vyrozprávať skutok, ktorý sa stal a mal svojho páchateľa. 

A tak sme urobili ďalšie kroky, aby sa zložité veci stali pochopiteľnými aj pre Vás, ktorí ste od toho očakávali viac. Svet bolesti a nepokoja, hanby, zlomených sŕdc a nenaplnených snov sa pred Vami ocitol, ako náhle ste stratili prácu. Vzťah, ktorý nie je ľudský, taký vzťah je samozrejme neľudský. Medzi nami ľuďmi taký vzťah nazývame patologický, nemá miesto v medziľudských vzťahoch. Cez definíciu patologického vzťahu – relatio patologica – sa dostávame o stupienok vyššie k pochopeniu toho, čo je eurelatio basalis, resp. čo máme chcieť dosiahnuť v každom medziľudskom vzťahu. 

Práca a čas strávený na pracovisku má osobitný význam v ľudskom živote. O to viac vnímame potrebu vytvárať zdravú a kultúrnu úroveň pracovných vzťahov, s nutnosťou dodržiavať ľudské práva nielen v našom štáte, ale v celej Európskej únie. Táto potreba si zaslúži adekvátnu osvetu a zákonodarnú pozornosť zo strany parlamentu a štátu. Za tým účelom sme uzatvorili dňa 2. júla 2017 medzinárodnu dohodu o spolupráci s Rakúskom. 

V našom hybridnom systéme si zamestnávatelia nárokujú aj na dušu zamestnanca a dovoľujú si na zamestnancoch ukájať svoje psychopatické úchylky. A za tým všetkým sú zaujímavé sumy strácané na liečbu mobbingom poškodeného zdravia invalidizovaných zamestnancov, kde priamou príčinou invalidity, ochorenia, je psychický teror v zamestnaní, tzv. mobbingový syndróm. Na Slovensku som  iniciovala, aby sa  zakotvil  v diagnostickom zozname chorôb mobbingový syndróm. Ide to na Slovensku pomaly, ale ide. Jedná sa o všetky choroby vznikajúce najprv ako psychická disharmónia, postupne situačná "rozlada", neskôr syndróm vyhorenia, následne chronická únava s vyčerpaním – exhaučný syndróm, následne mnohé psychosomatické choroby od hypertenzie až cievne príhody srdcové a mozgové, taktiež duševné poruchy sociability až suicídium.
Prevažná časť občanov s mobbingovým syndrómom skončí v invalidizácii, pre štát sú vážnou časťou výdavkov.  Takíto občania mohli stále plniť daňové a odvodové účty štátu, keby mali vhodné pracovné vzťahy na pracovisku. Aj to je dôvod, pre ktorý je legislatívna prevencia mobbingu na štátnej a celoeurópskej úrovni nevyhnutná.

Európska únia je prehnitá klientelizmom, lobbingom, korupciou a mobbingom nielen na najvyšších úrovniach. Slovensko je iba „malý štandardný štátik“ v rámci prehnitej Európskej únie, a preto má svoje „pestované“ psychické násilie na pracoviskách. 
Aj v letnom období nám kolobeh života zase prináša na trh práce nové a nové pracovné sily. Znovu máme na trhu práce príliv nových pracovných síl. Dnes už je mnohým z nich známe, že hľadanie práce po ukončení štúdia bude a je pre nich nočnou morou. Na jednej strane štatistiky o nezamestnanosti absolventov a na druhej neskúsenosť a nevedomosť samotných študentov. 

V našom dnešnom okienku zo súdnej siene, kde sa pojednávajú prípady obetí mobbingu máme žalobcu, učiteľa na strednej škole, ktorý už štvrtý rok čaká na spravodlivý rozsudok. A súdne konanie mohlo skončiť rozsudkom hneď na prvom pojednávaní. Lebo: Žalovaný nezrušil konkrétne pracovné miesto žalobcu, spôsobom ako to zákon vyžaduje, t.j. nezrušil miesto žalobcu, nakoľko na druhý deň prijal nové pracovné sily, ako to uviedol sám žalovaný na prvom pojednávaní. To aj študenti pochopia, že prijať na druhý deň novú pracovnú silu nie je v súlade so zákonom. To je ale aplikácia zákona? Dávame si otázku: Kto vie, prečo nám stále viac a viac akoby klesala odbornosť našich právnikov? Alebo je to zase nejaká hra?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O župu, ktorá sa rozprestiera od Moravy po Maďarsko, má záujem len šesť kandidátov

Trnavskému kraju robia dobré meno kúpele, víno, ale aj golfové ihriská.

SVET

Svätá vojna v českej politike. Ako Okamura bojuje o voličov

Má japonský pôvod, tak predsa nemôže byť rasista.


Už ste čítali?