Prečo nás poslanci nevedia informovať ?

Autor: Mária Ritomská | 19.4.2017 o 21:54 | (upravené 19.4.2017 o 22:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  110x

Ani veľkonočné sviatky nezastavili správy pre Inštitút ochrany ústavných práv. Inštitút ochrany ústavných práv, ktorý sme založili okrem iného aj na pomoc pri aplikácii zákonov,  zaznamenáva a monitoruje nové 

a nové prípady diskriminovaných občanov, ktorí pochopili, že zmena je možná. Ale aj napriek tomu na Slovensku je problém psychologického šikanovania a terorizovania na pracovisku zatiaľ zdanlivo latentný.  Ani nie tak pre jeho  absenciu v reálnom živote, ale kvôli nižšej úrovni právneho povedomia a čiastočne aj kvôli benevolencii a navyknutému tolerovaniu určitej miery hrubosti a šikanovania zo strany vlády a zo strany verejnosti.

Subjektívny strach z  poukázania na prípady šikanovania v práci pravdepodobne zatiaľ prevažuje nad odvahou dožadovať sa primeraného zaobchádzania zo strany vedúceho pracovníka resp. manažéra alebo nadriadeného. 

Naša vláda, naši poslanci parlamentu sa púšťajú do populistických tém osloviť už aj tak dávno v stereotype žijúceho občana. Ale ani po voľbách v roku 2016 sa im nedarí a ani nedokážu aplikovať ochranu psychicky týraných a prenasledovaných zamestnancov. Postih voči nemorálnemu konaniu zamestnávateľa  je v našich podmienkach nemožný. Zákonnosť je absentujúca.

Tento bezprávny stav umožňuje zamestnávateľom, alebo aj spoluzamestnancom, beztrestne konať psychické násilie proti zamestnancom a svojím neodborným postupom len preukázať nesprávnu  aplikáciu ustanovení Zákonníka práce a Občianskeho zákonníka, a tým a to znovu zdôrazňujeme, hrubo porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné práva zamestnanca, resp. žalobcu a demokratické princípy, ku ktorým sa Slovenská republika hlási.

Je hrozné zistenie, že aj Európska komisia sa už 8 rokov zaoberá návrhom smernice Rady o vykonávaní zásady rovnakého zaobchádzania s osobami bez ohľadu na náboženské vyznanie alebo vieru, zdravotné postihnutie, vek alebo sexuálnu orientáciu.

Naše prieskumy o pracovných podmienkach, ukazujú, že zvýšené psychologické zdravotné problémy pri práci sa stali dennou realitou nášho života a to naprieč celou Európskou úniou. Psychické násilie na pracoviskách zanecháva trvalé následky na zdraví každej obete.

Politici si stále nechcú uvedomiť, že  rýchle tempo nášho života prinieslo so sebou aj rôzne choroby 21. storočia. Veľký psychický tlak, ktorý  vytvára peklo vo vzťahoch, prenikol aj na naše pracoviská. Komplikované medziľudské vzťahy motivované – alebo jednoducho nekontrolované vzťahy, sú sprievodným javom boja medzi ľuďmi a medzi skupinami. Chýba istota udržania pracovného miesta. Výsledkom je desocializácia. Ľudské práva nie sú len etickým a morálnym princípom, ale ich dodržiavanie a ich efektívna ochrana patrí k základnej črte každého právneho, a najmä demokratického štátu.

Občania členských krajín Európskej únie mali by byť pravdivo  informovaní s čím bojujú slušní ľudia v sekulárnych spoločenstvách. Kresťanské axiómy dobra sú nám všetkým známe, ale menej známe je, že ani kresťania ich nedodržiavajú na svojich pracoviskách, ani vo verejnosti, ba dokonca ani tí, ktorí chodia pravidelne prijímať sviatosti.

Jednak sú benevolentní voči zlu prítomnému na pracovisku, či na verejnosti ba dokonca, v horšom prípade sú mobbérmi. Zákaz diskriminácie neznamená iba rovnaké zaobchádzanie s ľuďmi v rovnakých situáciách, ale znamená aj uplatnenie Základných práv ľudí, aby sa s nimi zaobchádzalo vždy humánne a priliehavo, bez rozdielu či je nová situácia, alebo je štandardná situácia.

Vážení občania, nebojte sa a nemajte strach. Každé politické ticho v právnom vákuu zabíja ľudí a šliape po ľudských právach. Nemôžeme sa tváriť akoby sa nič nedialo. Žiadny zákon nemôže spôsobovať nijakú formu diskriminácie, a nemal by ju spôsobovať ani svojou nedostatočnou definíciou. Nedostatočná definícia pojmov je v našich zákonoch otvorená možnosť deklinácie práva, paralelného, scestného až protikladného výkladu práva. Toto by sme mali mať pred očami, ale nie nad hlavou ako Damoklov meč. Iba tak je možné tvoriť Spravodlivosť v Zákone.

Vyzdvihujeme nový pohľad: Problém nezamestnanosti po roku 1989 nikto nikdy  neriešil z pohľadu psycho - sociálnych príčinných súvislostí.  Kto má dnes záujem o nezamestnaných občanov z celého Slovenska? Inštitút ochrany ústavných práv má záujem o každého občana, ktorý má chuť začať meniť svoju životnú situáciu od seba. Evidujeme každého zamestnaného, či nezamestnaného občana Slovenska. Ročný poplatok 3,- Eura, je zároveň členským príspevkom do Inštitútu ochrany ústavných práv.

Kontakt: ioupriesenia@gmail.com  www.mobbing-bossing.eu

Prihlášku získate osobne alebo po dohovore na mailovej adrese.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?