Ako vyzerajú dnešní otroci?

Autor: Mária Ritomská | 7.4.2017 o 2:35 | (upravené 7.4.2017 o 2:44) Karma článku: 4,18 | Prečítané:  146x

Dňa 5. apríla 2017 sme prišli do Auly Univerzity Komenského v Bratislave s cieľom vypočuť si, ako sa pani Marthe Mendoze podarilo oslobodiť viac ako 2 000 otrokov, ktorí boli zneužívaní zo strany thajského krevetového priemyslu.

Ak si chceli odpočinúť, bičovali ich chvostami z rají. Z rúk kapitánov lodí im dokonca hrozila smrť. 

Ľudia sa ma často pýtajú, či je depresívne spracovávať témy o obchodovaní s ľuďmi. Nie, nie je, lebo týchto ľudí môžete zachrániť, začala v úvode svojej prednášky pani Martha Mendoza. Je americkou novinárkou a pracuje pre tlačovú agentúru Associated Press. Je matkou 4 detí.

Prečo nikto nebol pobúrený? O zneužívaní vedia vlády, neziskové organizácie, náboženské organizácie, ale stále je tu beztrestnosť. Nositeľka Pulitzerovej ceny nám veľmi autenticky priblížila v prednáške pozadie celého prípadu, na ktorom pracovala spolu s ďalšími tromi reportérkami  niekoľko rokov. Ostrov Benjina nad Austráliou, sa stal centrum diania tzv. krevetového prípadu,  je dnes známy ako "ostrov stratených rybárov".

Tím Associated Press sledoval rybárske lode, na ktorých pracovali otroci, ktorí tu spracovávali úlovky rýb. Následne vystopovali ich odberateľov. S nasadením vlastného života pokračovali v intenzívnom pátraní, pričom sa obrátili na množstvo tamojších i zahraničných úradov dožadujúc sa intervencie. Postupne sa im podarilo oslobodzovať otrokov, z ktorých mnohí nevideli svoje rodiny dve desaťročia. Vďaka tomu, že pani Martha Mendoza so svojím tímom písali a písali sériu článkov, došlo k zmene legislatívy, podnikania v tejto oblasti, ako aj ovplyvneniu zákazníkov na celom svete. 

Vidieť človeka v klietke, to je to, čo vás prebudí, povedala vo svojom svedectve pani Mendoza. Čo je to otroctvo? Ak je človek nútený pracovať bez pláce, ak mu hrozia násilím a nemôže odísť, vtedy ide o otroctvo," hovorila nám nositeľka Pulitzerovej ceny. Na svete je 21 miliónov otrokov, asi štvrtinu z toho tvoria deti. Otroctvo existuje v každej krajine," upozornila Martha Mendoza. Aj Slováci majú skúsenosti s otrockou prácou, existuje sexuálne zneužívanie, Slovenky boli zlákané akože za prácou a tu ich čakalo sexuálne otroctvo.

Čo je hlavnou značkou otroctva? Zraniteľnosť, chudoba, ľudia nevedia o svojich právach. toto sú príčiny existencie otroctva.

Kto je otrok? Je hrozné, keď vám zoberú meno a stanete sa iba číslom. Otroctvo má podľa nej mnohé formy: 1. dlhové otroctvo - pôžička narastá a stáva sa nesplatiteľnou,  2. zmluvné otroctvo  - falošná pracovná zmluva a človek musí vykonávať úplne iný druh práce,  3. sexuálne otroctvo - je podľa Marthy Mendoza najväčšou hrozbou aj pre Slovensko.

Na záver  prednášky sme mohli diskutovať s odvážnou americkou novinárkou. Boli sme zvedaví, či je možné vytvoriť svet bez otroctva. Je potrebné vystopovať zdroj otroctva, je potrebné uplatňovať zákony, je potrebné robiť tlak na zneužívanie ľudských práv. Inštitút ochrany ústavných práv ďakuje pani Marthe Mendoze za jej odvahu a statočnosť a za fantastickú prednášku, ktorú priniesla k nám na Slovensko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?