reklama

Vezmite svoj návrh späť

Bez ohľadu na elitné vzdelanie, každý zamestnanec môže byť otrokom svojho zamestnávateľa. Dnes zamestnávateľ má možnosť vyžadovať prácu nadčas bez honorovania, môže prepustiť otca rodiny bez udania dôvodu, môže zobrať príplatky,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

môže nedať odmeny, môže zobrať zamestnancovi všetko, čo je v súčasnosti cenené a čo je dôležité pre život. To stačí k definícii súčasného otrokárstva. Táto hlboká a pravdivá realita o našich zamestnancoch sa odkrýva pri pohľade na stránku Národnej rady SR, kde sú predložené nové zákony na najbližšiu parlamentnú schôdzu. Poslanci Ľ. Galko, J. Rajtár, E. Jurzyca, J. Kiššová, I. Matovič, J. Mihál predkladajú novelizáciu Zákonníka práce 

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=5924

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Cieľom predloženého návrhu zákona je znížiť maximálnu náhradu mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa z 36 mesiacov na 6 mesiacov, vzhľadom na skutočnosť, že lehota na podanie určovacej žaloby je 2 mesiace, považujeme čas, za ktorý môže súd uložiť zamestnávateľovi uhradiť mzdu zamestnancovi za neprimerane dlhý." takto sa píše v dôvodovej správe predloženého návrhu zákona.

Vážení poslanci parlamentu, boli ste zvolení občanmi, aby ste im pomáhali a nie, aby ste ich zotročovali. Aký máte dôvod, pre ktorý navrhujete zákon, ktorým chcete znížiť náhradu mzdy zamestnancov pri neplatnom skončení pracovného pomeru z 36 mesiacov na 6 mesiacov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vážení poslanci parlamentu, naši občania majú jedinú cestu dokázať právo a spravodlivosť na súde. Dokázať, že ich žaloba o neplatnosť skončenia pracovného pomeru je neplatná? A Vy im túto jedinú cestu k spravodlivosti navrhujete zrušiť? Preskúmali ste dĺžku súdnych sporov? Preskúmali ste dôvody prečo naši občania podávajú žalobné návrhy neplatnosti skončenia pracovného pomeru? Preskúmali ste dôvody, pre ktoré sa zvyšuje počet týchto žalobných návrhov?

Rozhodne ste sa príčinám a dôsledkom žalobných návrhov nevenovali. Vám ide len o peniaze. Je veľa takých občanov, ktorí by nám vedeli niečo povedať o šikane, mobbingu, bossingu na pracovisku, ale agresor ich pritlačil k múru, poslal ich na psychiatriu a psychiater ich lieči s diagnózou depresia. Ale tu je iný problém. Prípady mobbingu, bossingu a šikanovania zamestnancov na pracoviskách by mali byť monitorované a každý z nich by mal byť zverejňovaný. Tu je dôležité nemlčať. Dnes v časoch vysokej nezamestnanosti nikoho nenapadlo zmapovať príčiny nezamestnanosti. Koľko nezamestnaných je pod vplyvom agresora dotlačených na úrad práce? Koľko zamestnaných občanov si musí prejsť peklom agresora a stáva sa práceneschopný? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vážení poslanci, politika predstavuje záujem o veci verejné. Vyžaduje veľa energie, jasné vízie, tímovú prácu, ale aj vytrvalosť. Dnes sa musíme tvrdo postaviť proti praktikám, ktoré sa stali v našej spoločnosti štandardom. Postupne sa aj entuziazmus ľudí stratil. Preto dnes nepotrebujeme poslancov, ktorí budú iba reprezentovať a snívať. Zamestnávatelia dostali moc a stále viac a ešte viac si ju prehlbovali cez úplatných politikov až do dnešného stavu, kedy už nevedia, ako sa má s mocou vznešene zaobchádzať. Zo zamestnanca si urobili otroka, kalkulujú s ním ako s vecou, pracovným nástrojom, ktorý tvorí zisk. A k tomu im pomáhate aj Vy, vážení páni poslanci. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z našich káuz by som mohla zovšeobecniť prípady obetí mobbingu z rezortov školstva, zdravotníctva, kultúry, súdnictva, štátnej či verejnej správy. Nie je oblasť, odkiaľ by sme nedostali nejakú občiansku sťažnosť na mobbérov alebo prosbu pri obrane proti mobbingu. Najhoršie sú na tom školstvo a štátna správa. Smutné sú prípady učiteliek materských škôlok, základných, či stredných a vysokých škôl. Jedna pani docentka, naša zosnulá spolupracovníčka, bola doslova vymobbovaná zo sveta. Ako psychologička bola presvedčená že to zvládne, ale zradilo ju telo, zomrela na rakovinu. Aj na ňu si spomíname v tejto súvislosti predloženia Vášho návrhu novelizácie Zákonníka práce. Príkladom dlhotrvajúceho súdneho sporu je odvážna učiteľka v Prešove, ktorá už štyri roky čaká na ukončenie prípadu na prvostupňovom súde.. 

Máme neskončené súdne prípady, ktoré boli podané pred tromi, dvomi rokmi. Skutkový stav každej žaloby je postavený na pevných základoch a napriek tomu naša justícia nevie a nechce prípady ukončiť. Vážení páni poslanci, skôr by ste sa mali venovať, prečo sa súdne spory našich občanov nemôžu skončiť ani za dva či za tri roky v prospech prenasledovaných občanov, na ktorých sa pácha mobbing. Preštudovali ste si dôvody súdnych sporov v pracovnom práve? Je také jednoduché znížiť nárok na priznanie vyplatenia mzdy z 36 mesiacov na 6 mesiacov? Čo chcete ešte ušetriť na zotročenom národe? Zamestnankyňa, ktorá sa tri roky súdila s Národným onkologickým ústavom v Bratislave, vyhrala. A bola jej vyplatená mzda za celých 36 mesiacov. V Žiline nám vyhratý spor potvrdil Okresný súd Žilina a následne Krajský súd Žilina. Je otázkou, prečo ho advokát zamestnávateľa posunul na Najvyšší súd SR. Tri roky trvá súdny spor a súd ešte nerozhodol o náhrade mzdy. A ďalší prípad v Pezinku, trvá tiež už tretí rok. Riaditeľka sociálnej starostlivosti v Budmericiach vyhrala na prvom stupni. Advokát starostu, zamestnávateľa sa odvolal. Krajský súd v Bratislave rozhodol a vrátil prípad na prvý stupeň. Prípady neplatnosti skončenia pracovného pomeru sa stali bojom za ochranu ústavných práv našich občanov.

Vážení poslanci, bojujte za ústavné práva občanov a občania Vám budú vďační. Vari Vám ide len o populistické zviditeľnenie sa predkladaním návrhu zákona. Ale tým ste zaútočili do práv našich občanov, ktoré im ešte ako posledná nádej ostali? Preto Vás vyzývam, skôr, ako začne rokovanie parlamentu , vezmite Váš návrh novelizácie Zákonníka práce späť. 

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=5924

Pracovité ruky Slovákov sú veľké, ale agresia proti nim je ešte väčšia, preto nie je možné v dnešných časoch násilia ostať tak a mlčať. Každý túži mať dobrú prácu a s prácou prichádzajú vzťahy. Vieme si v dnešných časoch demokracie vážiť vzťahy na pracovisku? Aj tohtoročné dobrovoľnícke turné chceme zamerať na propagáciu dobrých vzťahov na pracovisku. Slováci, nebojte sa a bojujte ako občianski bojovníci za spravodlivosť.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu