reklama

Robte osvetu, lebo toho je všade...

Vôbec ma neprekvapuje, že každá politická strana sa pred voľbami chytá najviac riešenia problému nezamestnaných. V minulosti to bola hanba byť nezamestnaný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ale dnes, radšej zamestnanec odíde z pracoviska skôr, ako aby sa stal štvanou zverou v rukách zamestnávateľa. Monitoring, osvetu o našich zamestnávateľoch, ktoré prinášame počas tohto volebného obdobia, by pre každé komerčné médium, boli výhodou a získalo by na svojej sledovanosti, či počúvanosti. Veď mnohí občania si radi vypočujú informáciu, že ten-ktorý zamestnávateľ sa chodí do práce "vyštvať". Alebo trpí komplexom menejcennosti, prípadne má problémy doma v rodine, s manželom, či s manželkou. A potom v práci je jeho náplňou "vyrábať" nezamestnaných. Štatistika obetí sa zapĺňa. Bývame na Slovensku, vychovali sme tu naše deti a nemáme tu ani základné ľudské práva a slobody.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Denne sa tu porušuje ľudská dôstojnosť. Na koho sa môže občan obrátiť, aby mu v porušovaní zákonov pomohol. Snáď na poslanca parlamentu? Ten predsa "tlačítkuje" za ten, ktorý zákon. Aká je však realita? Dosiaľ platilo, že poslanec Národnej rady Slovenskej republiky nie je zvolený z určitého miesta, či obvodu, a preto je anonymný voči konkrétnym voličom a nie je viazaný na volebný okrsok. Všetci poslanci sú plne závislí za nomináciu a úspech vo voľbách od šéfa alebo centrály strany. Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky nemá konkrétnych voličov, ktorým by bol zodpovedný za svoje pôsobenie v parlamente. Náš systém zaručuje, že bez strany sa do parlamentu určite nik nedostal. Poslanec mohol zostať v úzadí, ale nemal vlastný zdroj legitimity voči straníckej disciplíne, ak si chcel presadiť svoj názor. Aj keď je poslanec volený občanmi, ktorí ho tam poslali, neexistuje spätná väzba pomoci poslancov voči svojim voličom. Poslanec sa v rokovacej sále stáva politický rečník, ktorý aby zaujal pozornosť svojich divákov neváha použiť "sladké reči" na získanie voličov. "Sladké reči" priniesli v našej histórii pre spoločnosť boj s ľudskými hodnotami a široko zakorenený výskyt mobbingu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes je "podhubie" mobbingu rozšírené široko ďaleko a tiež veľmi hlboko a vysoko. Neviditeľným spôsobom zožiera spoločnosť zvnútra ako zhubná choroba, pripomína mi to roztrúsenú sklerózu. A najhoršie na tom je, že už sa to stáva normálnym. Pracovné agentúry a zamestnávatelia verejne píšu do pracovných ponúk, že je potrebné počítať so stresom v práci a s prácou pod neustálym tlakom. Čiže nenormálne sa pomaly stáva pravidlom, ba až zákonom. Boj s týmto nepriateľom bude dlhodobý a ťažký ako s talianskou mafiou.

Riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Pavel Černák uviedol, že Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami vedie vo výskyte psychických porúch, a tiež v počte novo-zistených prípadov. Na druhej strane Slováci podľa neho viac ako v minulosti vyhľadávajú odborníkov, psychiatrov. Je to pravda?Prichádzajú aj na súd, aby boli vypočutí ako svedkovia. Tento týždeň príde aj na naše pojednávanie. Kam? Na východnom Slovensku. Bežná prax. Určite bude výsluch zaujímavý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak skoro ráno cestujem na východ rýchlikom. Za Vrútkami vlak zastal. Ospravedlňujeme sa cestujúcim pre polhodinovú výluku na trati, znie z mikrofónu. Veď ja ten súd nestihnem. Konečne sme sa pohli. Pán sprievodca, pýtam sa, pri tomto meškaní rýchlika stihnem v Kysaku spoj do Prešova? Nie, nie, musíte počkať 40 minút, potom Vám pôjde osobný vlak. odpovedá sprievodca.

Na stanici v Kysaku sa hemží množstvo cestujúcich. Prechádzam okolo rušňa a v ňom sa vykláňa starší rušňovodič . A Vy kam idete? akoby čakal na moju otázku. My, do Košíc.

Ja som zmeškala vďaka rýchliku vlak do Prešova. No to sa sťažujte u toho v tej červenej čiapočke. Otočím sa a vidím pána vlakvedúceho, ako prichádza odmávať vlaku. Usmeje sa na moju otázku a posiela ma do pokladne. Tam si pýtajte potvrdenie o meškaní vlaku. Auu tak to je sila. Idem do pokladne. Milá pani pokladníčka s profesionálne mi podáva potvrdenie

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stanica sa zase hemží ľuďmi. Prišiel vlak z Košíc a pokračuje do Bratislavy. Konečne hlásia spoj do Prešova. Nastupujem a usádzam sa. Vlak sa rozbieha a stojí pri každej vŕbe.Dvere sa otvárajú a dnu vchádza ženuška s počernými vlasmi. Neviete, koľko to trvá do Prešova? Neviem, touto traťou cestujem tu málo. O chvíľu sa pred nami ukazujú siluety prvých budov mesta Prešov.

Pri stanici chcem vziať taxík. Ale žiaden nevidím. Mestská doprava je rýchlejšia. Sudkyňa nás čaká. Pojednávanie začína. Stále viac a viac sa odhaľuje človek so svojimi ľudskými vlastnosťami.

Kam sme to dopracovali? Pracoviská sa stali arénou na odstrel. Dvaapolhodinové pojednávanie je plné emócií, vášní. Boj za pravdu je tvrdý a neúprosný. Konečne malé zrnko nádeje. Robte osvetu, veď to sa vyskytuje všade počujem slová sudkyne. To je šablóna, podľa ktorej sa pracuje. Zakorenilo sa to....Boli to také odvážne slová.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu