reklama

"Je málo takýchto relácií"

Dňa 16. júla som bola pozvaná do relácie Poradíme, poslúžime, ktorú vysielalo rádio Regína. Je málo takýchto relácií, povedala jedna poslucháčka, ktorá do relácie telefonovala počas vysielania. A mala pravdu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ani počas 90 minútového vysielania sa nepodarilo tabuizovanú tému mobbing bližšie priblížiť občanom. Aj teraz bolo veľa občanov, ktorí ma počúvali po prvýkrát. Všeobecne platí, kto mobbing neprežil, ten nevie, o čom sme hovorili. Nikto však nemôže povedať na sto percent, že sa mu to nemôže stať. Ale potom sa nebude vedieť ani brániť. Naša spoločnosť dosiaľ neprinášala informácie o jeho pomaly 26 ročnom výskyte na našich pracoviskách. Média držia občanov v strachu a informujú, čo sa im práve hodí. Ani len štatistky koľko je mobbovaných občanov, nikto neskúma. My sme žiadali ministerku zdravotníctva, žiadali sme ministra práce, ale žiadna ozvena v podobe štatistiky neexistuje. Mobbing je téma tabuizovaná – ako keby mali naši občania zostať nevedomí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za tri roky sme urobili štatistiku len pomocou odvážnych občanov, ktorí nemali strach. Naši klienti sú všetci poškodení zamestnanci a sú z každej zamestnaneckej oblasti. Občania, ktorí sa stali obeťami mobbingu, nám prispeli do štatistiky obetí psychického teroru na pracoviskách, a to aj svojimi kolegami, ktorí opustili zhnité pracovisko dávno pre nimi. Je to rozšírené v celej spoločnosti, a to je katastrofa pre Slovensko.

Nesmieme zabudnúť, že tak ako sa v podnikoch či v štátnych úradoch čoraz viac presadzujú autoritatívne štýly riadenia, i keď sa tvária ľudsky – vzťahovo, príznaky sú zjavné aj na rôznych úsekoch spoločenského života. Ľudia majú jednoducho sklon k napodobňovaniu, stotožňujú sa so vzormi správania tých, ktorým sa to správanie vypláca, teda tých hore. Pomaly, nebadane menia kultúru, na ktorú doteraz boli zvyknutí, menia morálne normy, ktorými sa riadia vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šéfov obvykle nezaujímajú dôsledky ich sociopatického správania, porušovania základných ľudských práv nechcú a nepodporujú psychologickú a právnu pomoc obetiam mobbingu, bossingu a stalkingu, nechcú informovanie verejnosti o súčasnom stave medziľudských vzťahov vo firmách, organizáciách, podnikoch.

Zamestnávatelia nechcú ani občiansku, ani poslaneckú kontrolu na pracoviskách, odmietajú ľudské pravidlá a prevenciu proti akémukoľvek porušovaniu ľudských práv na pracovisku.

A preto zdôrazňujem: Súčasná legislatíva je sociopatická ako celok - Ústavou počnúc a Zákonníkom práce končiac. Je to celé o ochrane mocných oligarchov, zamestnávateľov a šéfov v štátnych úradoch. Nikto sa nezastane podriadeného zamestnanca a to je tragédia bezprávneho štátu. Nie je možné dosiahnuť úspech ani na súde ani na Inšpektoráte práce, skôr naopak, začne vás prenasledovať sociálna poisťovňa, potom zdravotná poisťovňa, a nakoniec exekútor.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naše súdnictvo si vytvorilo z pracovnoprávnych sporov pohodlnú a nezodpovednú náplň práce. Sudcovia naťahujú súdne spory a namiesto jedného zasadnutia samosudcu vykonajú dvojročné dokazovania o ničom, doslova o ničom, lebo nakoniec vydajú protiprávne rozhodnutie v prospech žalovaného zamestnávateľa, a žalujúca obeť sa môže začať naťahovať s poisťovňami a exekútormi. Je to odporný kolotoč bezprávneho bahna.

K životu každého občana patrí práca..Ak nám niekto prácu vezme, potom postupne sa nám zo života stáva peklo. Túto skutočnosť mi potvrdili v osobných rozhovoroch v uliciach mesta aj Košičania.. " U nás je málo práce." alebo: "Nikto na mňa nečaká s novou prácou, preto sa musím postarať o to, aby mi prácu nikto nevzal." alebo: " Musíme platiť pôžičku, potrebujem mať pravidelný príjem."alebo:  " Tlak na pracovisku ma prinútil chodiť na psychiatriu, odolávam , ale neviem dokedy to vydržím." alebo: "Vláda nám sľúbila zvýšiť sociálne dávky, preto volíme SMER:" alebo: " Vytlačili ma z pracoviska , dala som žalobu.Vyhrala som súd, ale môj bývalý zamestnávateľ mi ešte nezaplatil. Nerešpektuje ani rozhodnutie súdu.". Z týchto životných skúsenosti občanov Košíc bol by nekonečný príbeh. Zotročený národ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďakujem všetkým občanom, ktorí sa po relácii ozvali a potvrdili mi svoju túžbu žiť v krajine slušných ľudí. Je čas prestať veriť sľubom poslancov. Moje skúsenosti ukazujú, že poslanci nemajú moc, aby niečo zmenili. Politické reči v rokovacej sále, ktoré tu zneli a znejú, sú dôkazom hniloby našej spoločnosti.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu