reklama

Zostali sme pred bránami

Otázky okolo mobbingu,bossingu, ktorým sa pravidelne venujem v tomto blogu, prinášajú informácie o tom, čo priniesol môj vstup do parlamentu ako pre poslankyňu, ktorá chce riešiť situáciu na slovenských pracoviskách s podozrením na mobbing, bossing. Dnes už môžem otvorene poukázať, že vláda na môj podnet uskutočnila výskumnú úlohu o mobbingu, bossingu. Ale čo ďalej?  Práca vlády zastala "pred bránami", ktoré by ju priviedli k naplneniu cieľa, teda k nevyhnutnosti legislatívnej úpravy zákona, aby tak pomohla zlepšiť situáciu úniku peňazí zo štátneho rozpočtu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po konferencii o mobbingu, bossingu, ktorá sa konala v parlamente dňa 13. novembra 2013, sme boli zavalení obrovským počtom ľudí, u ktorých sa vyskytuje mobbing na pracovisku. Na týchto prípadoch, je jasne vidieť, ako nám psychický teror na pracoviskách spôsobil obrovské škody v štátnom rozpočte. V prepočte na odliv financií zo štátneho rozpočtu to priemerne dosiahlo viac ako milión eur ročne.

Ale náš pán minister práce Ján Richter si dáva za cieľ znížiť mieru nezamestnanosti na Slovensku do konca roka 2016 na 11,8 %, čo bola priemerná miera nezamestnanosti v štátoch eurozóny v decembri minulého roka. Jeho cieľ však majú uskutočniť úrady práce. Ako to úrady práce uskutočnia? To už pán minister, či ten súčasný alebo tí predchádzajúci, nikdy verejnosti nepovedali a nepovedia. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla v marci roku 2014 výšku 14,72 %.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Že by pán minister nemal odvahu pozrieť sa reálne na riešenie problému nezamestnanosti? A nielen on. Aj naši poslanci parlamentu majú "strach" z tejto témy.

Radšej si každý z nich hľadá tému, ktorou sa chce pred občanmi prezentovať ako sám vojak v poli? Ale takáto populistická taktika, ktorá spočíva vo vystupovaní na verejnosti tak, že sa zdôrazňuje pochopenie pre problémy ľudí a prípadne sa im aj sľubuje bez reálnych podkladov vo význame zaujať za každú cenu, bez ohľadu na vec samú, je taktika už veľmi opotrebovaná a dnes nepoužiteľná.

Takým príkladom je pán Procházka. O Národnom pláne ochrany pre prípad potenciálneho vojnového konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom by mal podľa Procházku diskutovať parlament na najbližšej schôdzi. Procházka navrhne tento bod zaradiť do programu májového zasadnutia Národnej rady. http://www.sme.sk/c/7194012/prochazka-navrhuje-pripravit-sa-na-ukrajinu-a-mozny-prilev-utecencov.html#ixzz31IeEqasJ

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale pán Procházka si nevšimol alebo nebol prítomný na rokovaní parlamentu keď som už v januári 2014, požiadala vládu, aby prišli do parlamentu informovať, ako zabezpečila okrem iného aj príliv utečencov z Ukrajiny do našej krajiny. Nuž páni politici si dlhé roky „kradnú“ témy. Ale nenaučili sa vzájomne spolupracovať. To im jednoducho nesedí. Rovnako je to aj na pracoviskách, aj tu často neexistuje spolupráca a vzájomná pomoc.

Kolegovia z Rakúska mi v rámci medzinárodnej spolupráce poslali skúsenosti a poznatky o mobbingu, bossingu z Austrálie. Mobbing aj tu už bol popísaný ako vážny problém bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a to dokonca viac než akýkoľvek iný problém bezpečnosti na pracovisku. V Queenslande, v druhom najväčšom štáte Austrálie, existuje uznanie mobbingu na pracovisku s nástrojmi na ochranu proti šikanovaniu v zákonoch, a to od roku 2002. Komisia pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci Západnej Austrálie priniesla jasné pravidlá pre zamestnancov i zamestnávateľov o tom, ako rozpoznať a vysporiadať sa s šikanovaním. Pracovisko, kde sa vyskytuje šikana, môže mať vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia zúčastnených a musí byť rovnako riadené ako akékoľvek iné nebezpečenstvo na pracovisku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na austrálskej Národnej konferencii o mobbingu v Brisbane, ktorá sa konala v októbri 2013, Dr. Susan Moriarty, bývalá poradkyňa Quenslandskej Antidiskriminačnej komisie povedala, že povinné psychiatrické (nie psychologické) testy pre zamestnancov verejného sektora, používa štátna vládna byrokracia ako formu šikany „problematického“ zamestnanca . Pre tých , ktorí sú obeťami mobbingu a šikanovania, ale aj pre tých, ktorí študujú tento jav, je nepríjemné, že výskum v tejto veci je pomalý a ťažkopádny. Konferencia v Brisbane však určite ukázala, že si musíme byť vedomí problému mobbingu na pracovisku a musíme pôsobiť výchovne a preventívne, skôr než nastane reaktívna cesta .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pán Michael Sheehan naznačuje, že organizácia musí postaviť páchateľa v rámci riešenia problému zoči voči skôr než uskutoční sankčný rámec na riešenie tohto problému. Osoby identifikované ako mobéri by mali byť jednoznačne konfrontovaní s ich správaním. Po druhé však by mala týmto ľuďom byť ponúknutá príležitosť vysporiadať sa s ich správaním v rámci rozvoja zručností. Investície do prevencie a stratégií zameraných na znižovanie vplyvu mobbingu, je veľmi dobrý „obchodný zámer“, ktorý sa vráti.

Náš výskum jasne ukazuje, že takéto správanie je aj na slovenských pracoviskách veľmi rozšírené a venovať sa mu je nevyhnutné. Každý z radov občanov vie o chorobe z psychického násilia na pracovisku. Táto téma rezonuje vo všetkých krajinách Európskej únie a nielen tam, ale ako vidíme na celom svete. Len o nej nevedeli a nevedia naši politici, ktorých tu máme od roku 1989 a ktorí nám pravidelne kandidujú so svojimi populistickými témami.

Mária Ritomská

Mária Ritomská

Bloger 
  • Počet článkov:  635
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o život okolo nás, o ľudí, ktorí potrebujú pomoc a hľadajú cestu k láske, hľadajú zmysel života, lebo každý môže, a teda aj ja, malými skutkami zmeniť tento svet. Skúsenosti z parlamentu mi ukázali, že poslanci v parlamente neriešia problémy občanov tejto krajiny a svojimi populistickými rečami ukazujú len svoje ego. Preto máme novú spoluprácu, nový cieľ a nové riešenia v našom novo-založenom Inštitúte ochrany ústavných práv. Správy Vám budeme prinášať na facebooku a na mojom blogu. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu